Każdy z nas śpi w swój ulubiony sposób. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie pozycje snu są zdrowe. Co ze spaniem na brzuchu? Dla wielu osób jest to niezwykle komfortowe położenie, jednak czy jest dla nas dobre? 

Spanie na brzuchu – dobre czy nie?

Okazuje się, że miłośnicy spania na brzuchu będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia – spanie na brzuchu jest bowiem niezdrowe dla naszego ciała. Czy zauważyliśmy, że budząc się po nocy spędzonej na brzuchu, czujemy ból pleców i sztywność karku? To wynika z faktu, że pozycja ta nie przyczynia się do prawidłowego ułożenia kręgosłupa. Spanie na brzuchu źle wpływa na odcinek szyjny kręgosłupa. Zamiast się odprężyć, nasze ciało się napina i czuje duże obciążenie, co często skutkuje różnymi dolegliwościami.

Co więcej, spanie na brzuchu oddziałuje również na nasze narządy wewnętrzne. Leżąc w ten sposób, przygniatamy je, co może zaburzyć ich pracę. Narażony jest szczególnie układ oddechowy i pokarmowy.

Należy wspomnieć, że i nasza skóra twarzy może ucierpieć przez tę pozycję snu. Spanie na brzuchu zmusza nas do przyciskania policzka do poduszki przez wiele godzin. To przyczyni się do powstania nowych zmarszczek, a do tego może wywołać wypryski przez kontakt z brudną pościelą.

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?Jak umożliwić sobie spanie na brzuchu?

Mimo tego że spanie na brzuchu wiąże się z różnymi nieprzyjemnymi skutkami, wiele osób wciąż nie chce z tego zrezygnować. Na szczęście istnieją rozwiązania, które czynią tę pozycję zdrowszą dla nas i naszego kręgosłupa.

Poduszka do spania na brzuchu to niezastąpiony element zwolenników spania na brzuchu. Powinna być one elastyczne i dopasowana do naszego ciała, co uczyni sen znacznie przyjemniejszym. Warto zainwestować w poduszki z właściwościami ortopedycznymi, które zniwelują sztywność czy ból karku.

Dopilnujmy, aby poduszka miała dobrą przewiewność i była antyalergiczna. W ten sposób upewnimy się, że jej bliski kontakt z naszą skórą nam nie zaszkodzi. Warto zakupić też dobrą pościel bawełniana, która zagwarantuje nam miękkość i wygodę, niezależnie od pozycji, w której zaśniemy.

Jaka pozycja snu jest dla nas najlepsza?

Jeśli spanie na brzuchu jest tak niezdrowe, na jaką pozycję powinniśmy się przestawić? Najlepsze dla nas będzie spanie na plecach – w ten sposób dajemy kręgosłupowi odpocząć, nasze mięśnie się rozluźniają, a całe ciało jest równo podtrzymywane.

Co ma wpływ na komfort naszego snu? 

Powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednią pozycję snu, ale i o podłoże. Materac ma znaczący wpływ na to, jak się wysypiamy. Dobrze, by był on dopasowany pod nasze potrzeby i preferencje.

Twardość materaca będzie miała wielkie znaczenie w tym, jaką pozycję snu wybierzemy. To właśnie na zbyt twardych powierzchniach, na przykład kanapach czy wersalkach mamy skłonność do spania na brzuchu. Zadbajmy więc o taki model, który zapewni nam optymalną twardość i umożliwi spanie w zdrowy sposób.