Wszyscy pamiętamy o tym, aby prać swoje ubrania (a przynajmniej o tym, aby wrzucać je do kosza na brudy), ale czy pamiętamy też o pielęgnacji obuwia i jego regularnym czyszczeniu? Czyste buty to podstawa schludnego wizerunku, a także klucz do zachowania ich w nienagannym stanie na dłuższy czas. Pielęgnacja obuwia pozwala uniknąć zniszczeń, dzięki czemu nie musimy ich zbyt często wymieniać. W tym artykule przedstawiamy skuteczne sposoby dbania o swoje buty.
Regularne czyszczenie obuwia
Intensywna eksploatacja obuwia oznacza, że jest ono narażone na szereg czynników zewnętrznych, m.in. niekorzystne warunki atmosferyczne. Wracając do domu, nieraz pozostawiamy na swoich butach błoto, które nie tylko sprawia, że nasza ogólna prezentacja jest mało estetyczna, ale też wpływa na stan obuwia. Brak regularnej pielęgnacji skutkuje trwałymi plamami i obuwie traci z czasem na jakości. Podeszwa zaczyna się odklejać, a biały materiał, np. w trampkach, zaczyna żółknąć. Dlatego też warto systematycznie czyścić swoje obuwie, najlepiej po każdym powrocie do domu. Proste zanieczyszczenia z piachu można usunąć wilgotną ścierką czy szczoteczką. Pamiętajmy jednak, że różne obuwia wymaga różnych technik czyszczenia. Skóra zamszowa, naturalna i materiały syntetyczne najlepiej korzystają na szczotce z włosia końskiego. Skóra licowana i lakierowana wymaga specjalnych kremów oraz flanelowych ściereczek. Materiały tekstylne, wykorzystywane np. w obuwiu sportowym, najłatwiej wyczyścić i niekiedy nie są konieczne żadne dodatkowe preparaty. Istotne jest jedynie to, aby każdego dnia pozbywać się nadmiaru brudu, w szczególności z białej podeszwy.
Pranie butów w pralce a ich rodzaje i materiały
Chcąc jak najlepiej zadbać o swoje obuwie, często zastanawiamy się, czy możemy je wyprać w pralce – czy taki krok nie sprawi, że but zacznie się niszczyć. Przed wrzuceniem butów do pralki warto wziąć pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane. Obuwie sportowe jak najbardziej można od czasu do czasu wyprać, aby pozbyć się większych zabrudzeń oraz plam. Należy jednak pamiętać o usunięciu wkładek i sznurowadeł, a także o praniu w niskiej temperaturze (maksymalnie 30°C). Istotne będzie też nastawienie pralki na delikatny tryb, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko deformacji obuwia. Buty zamszowe czy skórzane zdecydowanie nie powinny być prane, gdyż detergenty oraz wirowanie bębna mogą je trwale uszkodzić. Naturalna skóra może popękać, a zamsz stracić swoją unikalną strukturę. Lepszym wyborem będzie ręczne czyszczenie za pomocą odpowiednich środków do pielęgnacji.
Systematyczna impregnacja obuwia
Mówiąc o pielęgnacji butów, warto także zaznaczyć, jak istotna jest systematyczna impregnacja. Co to znaczy? Impregnacja butów ochrania je przed zanieczyszczeniami oraz wilgocią. Dobrze i regularnie impregnowane obuwie może nam posłużyć przez bardzo długi czas i nie straci na swojej praktyczności. Impregnacja tworzy na powierzchni butów niewidoczną warstwę ochronną, która zapobiega wchłanianiu wody, osadzaniu się brudu czy zabezpiecza produkt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dotyczy to przede wszystkim obuwia zamszowego, skórzanego oraz tekstylnego. Skóra naturalna, która nie jest odpowiednio chroniona, z czasem pęka i traci swoją elastyczność, a zamsz szybko się odbarwia i sztywnieje pod wpływem wilgoci. Tekstylia natomiast łatwo chłoną wodę, co może prowadzić do deformacji materiału oraz zmniejszenia komfortu użytkowania. Buty najlepiej impregnować po każdym czyszczeniu na mokro. Wcześniej jednak należy je dobrze osuszyć. Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do impregnowania: spraye, kremy, czy nawet woski. Zabieg warto powtarzać regularnie, zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym, kiedy to obuwie najbardziej jest narażone na niekorzystne warunki pogodowe.
Odpowiednie przechowywanie obuwia
Odpowiednia pielęgnacja obuwia odwołuje się też do jego przechowywania. Okazuje się, że wiele osób robi to w nieprawidłowy sposób, a to oznacza, iż buty mogą szybko tracić na swojej jakości. Przede wszystkim buty nie powinny leżeć jedne na drugich – często tak postępujemy ze względu na ograniczone miejsce w szafie. Warto jednak wiedzieć, że tego typu działanie niekorzystnie wpływa na kształt obuwia, może powodować pęknięcia oraz deformacje. Buty należy przechowywać “osobno”, stawiając je bezpośrednio na półce, a nie bezmyślne wrzucając do szafy. Pomocne mogą być oryginalne pudełka czy specjalne pojemniki do przechowywania obuwia. W ten sposób chronimy je również przed kurzem, promieniowaniem UV czy wilgocią. Mogą one przyczyniać się m.in. do powstawania odbarwień. Z kolei nadmierne ciepło jest w stanie wytwarzać nieprzyjemne zapachy czy powodować pęknięcia w przypadku butów z naturalnej skóry. Dodatkowa szafka na obuwie to więc niezbędny element wyposażenia mieszkania.
Z kolei aranżując sypialnię, nie powinieneś zapominać o wygodnym materacu SleepMed dostosowanym do Twoich potrzeb. Komfortowe podłoże do snu to takie, które dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała, przekładając się na treściwy sen. W salonach w Płock z pewnością znajdziesz materac swoich marzeń!
Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Ile razy zmagaliśmy się z nieprzyjemnym zapachem uwalniającym się z wnętrza naszych butów? Regularnie pielęgnując swoje obuwie, warto zwrócić uwagę także na ten aspekt, a jednym z najskuteczniejszych sposobów jest tutaj skorzystanie z sody oczyszczonej. Wystarczy wsypać łyżkę sody do obuwia i pozostawić ją na kilka godzin, aby mogła pochłonąć wilgoć oraz przykre zapachy. Inną metodą jest użycie torebek herbaty – podobnie jak sodę umieszcza się je we wnętrzu butów, dzięki czemu skutecznie je odświeżają. Z pewnością dobrym wyborem będą również wkładki antybakteryjne, które nie tylko neutralizują zapachy, ale też ograniczają rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny aromat. Działają zapobiegawczo, nie zmuszając nas do często prania swoich butów. Nie zapominajmy jednak o profilaktyce, czyli noszeniu skarpet z oddychających materiałów.
Właściwe i skrupulatne dbanie o obuwie to inwestycja w ich trwałość, a także komfort użytkowania. Regularnie czyszcząc swoje buty, jesteśmy w stanie ochronić je przed zniszczeniami czy nieestetycznymi plamami. Poza tym czyste obuwie oznacza schludniejszy wizerunek, nie tylko w formalnych okolicznościach.
Przeczytaj także: Jak sen wzmacnia układ immunologiczny?