W okresie jesienno-zimowym często w wielu mieszkaniach nasila się problem zbyt suchego powietrza. Warto wiedzieć, że jego obecność to nie tylko dyskomfort, ale także spore zagrożenie dla zdrowia, w szczególności dla alergików oraz astmatyków. Kiedy nadchodzą chłodne dni i wieczory, dbamy o dostateczne ogrzewanie mieszkania, lecz zapominamy, że przesadne podejście może prowadzić do obniżenia poziomu wilgotności otoczenia. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które rozwiązują problem suchego powietrza, a tym samym poprawiają nasze codzienne samopoczucie.
Jakie są objawy zbyt suchego powietrza domu?
Rekomendowany poziom wilgotności w domu to 40-60%, lecz przy jednoczesnym zachowaniu temperatury na poziomie około 20 stopni Celsjusza. Jeśli parametry te zostają zaburzone, możemy zmagać się z suchym powietrzem oddziaływującym bezpośrednio na nasze samopoczucie fizyczne. Na początku najczęściej zmagamy się z wysuszonymi błonami śluzowymi znajdującymi się w gardle i nosie. Doświadczamy delikatnej chrypki czy niedużego kaszlu, mając pewność, że są one wynikiem obecnie trwającego okresu chorobowego i infekcji grypowej. Mało kto zwraca uwagę na fakt, że tego typu dolegliwości mogą być efektem przesuszonego powietrza. Żadnego z tych objawów nie należy bagatelizować, zwłaszcza jeśli dodatkowo zmagamy się z podrażnieniem oczu czy nieprzyjemnym pieczeniem. Poza tym warto wiedzieć, że niska wilgotność przyczynia się do nasilenia ilości kurzu, który z kolei potęguje reakcje alergiczne. W takich warunkach zanieczyszczenia łatwiej pokonują biologiczne bariery, a tym samym skutkują szeregiem komplikacji zdrowotnych. Co robić w takiej sytuacji?
Jak zadbać o właściwą wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach?
Najbardziej oczywistą metodą walki z suchym powietrzem jest regularne wietrzenie mieszkania. Nawet w chłodne, zimowe dni zaleca się, aby otworzyć okno na kilka-kilkanaście minut w każdym z pomieszczeń. W ten sposób dopuszczamy do wnętrza wilgotne, świeże powietrze, uzupełniając braki wilgoci i nie narażając swojego zdrowia na komplikacje zdrowotne. Należy jednak uważać z czasem wietrzenia – mroźne powietrze potrafi być suche i może tylko spotęgować istniejący już problem. Najlepiej otwierać okna rano i wieczorem, unikając ekstremalnych warunków pogodowych. Wietrzenie warto też przeprowadzać po deszczu, kiedy powietrze jest szczególnie wilgotne. Otwieranie okien to prosta czynność i niewymagający nawyk, który może decydować o lepszym samopoczuciu podczas przebywania w mieszkaniu.
Co jeszcze wpływa na nasze zdrowie? Oczywiście, że jakość snu! Warto zaopatrzyć się w materac dostosowany do osobistych potrzeb, np. ze strony https://fit4sleep.pl/. Produkty tej marki to gwarancja właściwej regeneracji – nabędziemy je m.in. w salonach w Płock.
Wyposaż się w rośliny doniczkowe
Nie wiele osób wie, że obecność roślin doniczkowych również wpływa na poziom wilgotności powietrza. Są nie tylko estetycznym elementem wystroju, ale także wyróżniają się funkcjonalnością oraz właściwościami zdrowotnymi. W okresie grzewczym, gdy temperatura rośnie, a wilgotność spada, rośliny pomagają przywrócić równowagę, dostarczając do otoczenia potrzebną wilgoć. Warto jednak zwrócić uwagę na gatunki, które najlepiej radzą sobie z problemem suchego powietrza. Bluszcz pospolity, skrzydłokwiat czy fikusa to najbardziej polecane rozwiązania na okres jesienno-zimowy. Dodatkowo rośliny te działają jak naturalne filtry, usuwając z powietrza toksyny oraz zanieczyszczenia. Warto je regularnie pielęgnować, aby mogły w pełni wykorzystać swoje nawilżające właściwości. Zainwestowanie w kilka doniczek z pewnością po pewnym czasie zaowocuje w lepszej jakości powietrze w naszych mieszkaniach.
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Bardziej innowacyjnym rozwiązaniem w walce z suchym powietrzem są wszelkiego rodzaju urządzenia oczyszczające i nawilżające. W jaki sposób one działają? Podczas pracy emitują mgiełkę wodną, która podnosi wilgotność powietrza, a tym samym sprawia, że nasze drogi oddechowe również są lepiej nawilżone. Urządzenie równomierne rozprowadza parę po pomieszczeniu i robi to znacznie efektywniej niż tradycyjne, gliniane nawilżacze umieszczane na kaloryferach. Oprócz tego pełni funkcję inhalatora – może emitować nie tylko mgiełkę wodną, ale także olejki eteryczne. Istnieją różne rodzaje nawilżaczy, w tym ultradźwiękowe, parowe czy ewaporacyjne, co pozwala na wybór aparatu najlepiej dostosowanego do naszych potrzeb. Ponownie jednak należy uważać z nadmiernym użytkowaniem tego typu urządzeń, aby nie doprowadzić do osiągnięcia zbyt dużego poziomu wilgotności. Wówczas istnieje ryzyko rozwoju pleśni, wirusów i roztoczy, które negatywnie wpływają na ludzkie zdrowie. Kluczowe jest również regularne mycie urządzenia oraz zmienianie jego filtrów. Oczyszczacze powietrza działają na nieco innej zasadzie, ale wiele z nich jest dodatkowo wyposażonych w funkcje nawilżające. Posiadają filtry HEPA, które wychwytują mikroskopijne cząsteczki mogące obniżać jakość powietrza. Warto wyposażyć się w urządzenie, które oferuje zarówno oczyszczanie, jak i nawilżanie – w ten sposób zwiększymy wilgotność otoczenia, ale także poprawimy ogólny komfort naszego codziennego życia.
Regularne sprzątanie mieszkania
Nawet regularne sprzątanie mieszkania odgrywa dużą rolę, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Gromadzący się kurz jak najbardziej może obniżać jakość powietrza, co z kolei nasila nasze problemy z oddychaniem, alergie czy podrażnienia skórne. Szczególne istotne jest sprzątanie na mokro, w którym myjemy wszystkie powierzchnie znajdujące się w mieszkaniu. Mycie podłóg, przecieranie mebli wilgotną ściereczką czy odkurzanie z zastosowaniem urządzeń z filtrami HEPA pomaga nie tylko usuwać zanieczyszczenia, ale także nawilżać powietrze. Drobne cząsteczki wody z czasem odparowywują, przyczyniając się do zachowania wilgotności otoczenia. Nie bez znaczenia pozostaje także pranie tkanin, takich jak dywany, zasłony, koce, narzuty i poszewki. To w tych miejscach gromadzi się zdecydowanie najwięcej zanieczyszczeń oraz roztoczy. Możemy zdziwić się, jak jednorazowe, ale dogłębne sprzątanie mieszkania odmienia jakość powietrza w każdym pomieszczeniu. Czy najlepszym rozwiązaniem nie byłoby regularne dbanie o czystość?
Suche powietrze w mieszkaniu to uciążliwy przypadek, ale można skutecznie się go pozbyć. Stosując powyższe rady i wskazówki, powinniśmy wkrótce poprawić wilgotność otoczenia. Nie zawsze istnieje konieczność zakupu drogiego nawilżacza czy oczyszczacza powietrza, ale z pewnością ta metoda gwarantuje oczekiwane rezultaty oraz stanowi szybszy sposób walki z dokuczliwym problemem. Jednak nawet wtedy nie powinniśmy zapominać o wietrzeniu i sprzątaniu swojego mieszkania.
Przeczytaj także: Sennik Pożar – Zrozumienie Twoich Snów