Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ułożenie ciała, czyli tzw. pozycja do spania ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie po przebudzeniu. Za prawidłową stabilizację sylwetki, w tym kręgosłupa odpowiada przede wszystkim łóżko, materac i poduszka. Zatem, jak spać, aby się wyspać i która pozycja jest najzdrowsza? 

Spanie na brzuchu – czy jest bezpieczne? 

Spanie na brzuchu, choć dla sporej części z nas wygodne, nie jest korzystne dla zdrowia. Niezależnie od tego, jak bardzo komfortowo jest urządzona nasza sypialnia i czy mamy łóżko z materacem 140×200 , czy 200×200 – w tej pozycji występuje mocny nacisk na dolne partie brzucha oraz znajdujące się tam narządy. Wśród negatywnych konsekwencji spania na brzuchu wyróżnić można:

  • cofanie się zawartości żołądka i powstawania zgagi,
  • nadwyrężenie karku,
  • ucisk na płuca.

Jeśli chodzi o kręgosłup, to jest on ułożony w nienaturalnej pozycji, przyczyniając się do występowania bólu mięśni. Dochodzi również do pogłębiania się wad postawy.

Komfortowy sen a pozycja do spania Spanie na plecach – najzdrowsza pozycja? 

Spanie na plecach jest uważane za zdecydowanie najlepsze i najzdrowsze rozwiązanie. Wszystko z uwagi na fakt, iż obciążamy jednocześnie kręgosłup, kark oraz mięśnie, umożliwiając im odpowiednią regenerację. Również ciało nie drętwieje tak często, gdyż nogi i ręce są proste, a także nie występuje ucisk na żadne z narządów. Niezależne od rodzaju i rozmiaru podłoża do spania (np. materac sprężynowy 120×200 czy materac piankowy 200×200) nasze ciało jest w stanie wypocząć. Jednak, czy pozycja ta jest wskazana dla każdego? Istnieje bardzo dużo wskazań, w tym bóle kręgosłupa i karku, czy w przypadku kobiet – zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jednak, jak się okazuje, nie powinny tak spać osoby cierpiące na bezdech senny.

Spanie na boku – czy warto?

Spanie na boku jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż na brzuchu, ale nie tak dobrym, jak na plecach. Jeśli jednak preferujemy takie ułożenie ciała, to zaleca się, aby między nogi wkładać cienką poduszkę, która umożliwia odciążenie kręgosłupa. Pomóc również może podkurczenie nóg, gdyż pozwoli nam to na większe rozluźnienie. W tej kwestii istnieje również dyskusja – który bok wybrać. Warto tutaj zaznaczyć, że:

  • śpiąc na prawym boku, uciskamy między innymi wątrobę,
  • śpiąc na lewym boku, uciskamy między innymi serce.

Zatem wybierzmy taki bok, który będzie dla nas komfortowy i ułatwiał nam zasypianie. No i nie zapominajmy wyposażyć swojego łóżka w produkt, taki jak poduszka do spania na boku!

Wysokiej jakości sen odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz gwarantuje dobre samopoczucie. Z uwagi na to, warto zadbać nie tylko o odpowiednio skomponowane łóżko, ale także inne czynniki, które wpływają na zdrowy sen, takie jak prawidłowa pozycja do spania.

Materace Hilding polecane przez https://www.zdrowykregoslup.pl/