Układ kostny odgrywa niezwykle ważną rolę, ponieważ to on podtrzymuje nasze ciało. Jest podporą, dzięki której możemy swobodnie się poruszać. Niestety, nieodpowiedni styl życia i inne czynniki często prowadzą do tego, że nasz układ kostny zostaje uszkodzony. Jakie przypadłości zdarzają się najczęściej?
Czym jest układ kostno-stawowy?
Układ kostny to jeden z najistotniejszych elementów naszego organizmu. Warto wiedzieć, że składa się aż z ponad 200 kości! Możemy rozróżnić kości długie, płaskie, krótkie, pneumatyczne czy różnokształtne. Oprócz tego mamy też stawy, które łączą kości między sobą i dzięki którym możemy sprawnie się poruszać. Układ kostny wyodrębnia się na dwie główne części, czyli szkielet osiowy oraz obwodowy. Obie są niezwykle ważne, ponieważ ochraniają nasze narządy wewnętrzne i zapewniają prawidłową postawę. Co ciekawe, układ kostny rozwija się do około 21 lat u kobiet i 25 lat u mężczyzn. Kości odpowiadają nie tylko za ochronę i poruszanie, ale także gromadzenie cennych substancji, takich jak magnez, fosfor czy wapń.
Z czego wynikają dolegliwości układu kostnego?
Większości z nas postrzega kości jako coś bardzo wytrzymałego i silnego. Niestety, nawet i one są narażone na różne uszkodzenia. Ich stan może pogorszyć się ze względu na różne czynniki. Najpowszechniejszym jest zdecydowanie wiek – niezwykle często zdarza się, że starsze osoby cierpią na dolegliwości związane z układem kostnym. Ich szkielet nie jest już tak silny, a do tego gorzej działa. Zmagają się z trudnościami z chodzeniem, większą łamliwością kości, a także regularnymi zapaleniami czy uszkodzeniami. Inną przyczyną problemów na tle układu kostnego są uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Na ich skutek schorzenia mogą pojawić się u osób w różnym wieku. Podobnie dzieje się w przypadku kontuzji lub urazów – tutaj również ból może pojawić się niespodziewanie, ale konsekwencje mogą być bardzo poważne. Dużą rolę odgrywa też nasz styl życia – brak aktywności fizycznej czy nieodpowiednia też mogą doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji.
Najpowszechniejsze choroby układu kostnego
Dolegliwości związanych z nieprawidłowym działaniem układu kostnego jest naprawdę wiele. Niektóre z nich mogą powstać przez urazy, inne są wynikiem długotrwałego zaburzenia. Jedną z najbardziej powszechnych chorób jest zdecydowanie osteoporoza. To przypadłość, która prowadzi do obniżenia masy kostnej i gęstości tkanki. Powoduje też zmiany w ich strukturze – występuje tzw. zrzeszotnienie kości, przez które w ich budowie pojawia się wiele ubytków. Osteoporoza dotyka głównie starsze osoby, mniej więcej po 60 roku życia, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jej głównym objawem jest nagłe złamanie wywołane błahą czynnością. Nierzadko odczuć można też ból przy podnoszeniu ciężarów czy schylaniu się. Inną nieprzyjemną dolegliwością jest osteomalacja, do której dochodzi z powodu nieodpowiedniego metabolizmu kości. Proces wymiany tkanki kostnej zostaje zaburzony, a do tego zmniejsza się gęstość kości i zaczyna brakować prawidłowej mineralizacji. Czynnik, który bezpośrednio wpływa na pojawienie się tej choroby, to niedobór witaminy D lub substancji takich jak fosfor czy wapń. Może występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku najmłodszych określana jest jako krzywica i znacząco utrudnia właściwy rozwój. Może wywoływać wady postawy i skrzywienie kręgosłupa. Towarzyszy jej silny ból kości, a także osłabienie mięśni. Sprawia, że nawet podstawowe czynności takie jak chodzenie czy wstawanie stają się niezwykle trudne. Przyczynia się też do tego, że kości stają się zdecydowanie bardziej łamliwe. Choroba Pageta to kolejne schorzenie związane z układem kostnym. Dotyczy przede wszystkim mężczyzn. Uważa się, że jej podłoże może być genetyczne. Sprawia, że proces odbudowy kości nie jest taki, jak powinien – przyrastanie kości następuje znacznie szybciej. Szybciej się rozrastają, lecz jednocześnie stają się o wiele słabsze. Z tego względu istnieje duże ryzyko złamań i urazów. Narażone są głównie kości długie, udowa oraz piszczelowa. Przypadłość wyróżnia fakt, że jej objawy zależą od miejsca, w którym znajduje się ognisko. Jeśli umiejscowione jest ono we wcześniej wspomnianych kościach długich, możemy spodziewać się przede wszystkim złamań i urazów. Silny ból pojawia się wtedy, gdy ognisko mieści się w okolicach miednicy. Równie niebezpieczna jest tzw. martwica kości. Powstaje ona na skutek zatrzymania dopływu krwi do kości. Wtedy pierwotna tkanka kostna zaczyna obumierać. Ta, która wytwarza się po niej, jest znacznie słabsza i wrażliwsza. Martwica kości pojawia się głównie u dorosłych osób.
Jak zapobiec chorobom układu kostnego?
Nie można zaprzeczyć, że choroby układu kostnego to nic przyjemnego. Stwarzają prawdziwe zagrożenie dla naszego zdrowia, a do tego utrudniają codzienne czynności, takie jak chodzenie czy wstawanie. Aby uniknąć zachorowania na którąś z tych dolegliwości, powinniśmy już teraz zadbać o profilaktykę. Wystarczą naprawdę proste rzeczy, aby zatroszczyć się o nasze kości. Zacznijmy od wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej, która dodatkowo poprawi nasze ogólne samopoczucie. Oprócz tego należy wprowadzić dietę bogatą w składniki cenne dla naszego układu kostnego – witamina D, fosfor, wapń oraz inne minerały i witaminy. Zwróćmy uwagę też na to, aby za bardzo nie obciążać naszego kręgosłupa i kości. Pomoże w tym ergonomiczne krzesło, dzięki któremu będziemy mogli zachować prawidłową postawę.
Jak poradzić sobie z bólem?
Silny ból kręgosłupa i kości to powszechny objaw schorzeń układu kostnego. Jak sobie z tym poradzić? Na pewno pomoże nam zainwestowanie w materac, na którym nasze ciało będzie mogło się odprężyć. Produkty ze stron https://abcsnu.pl/, https://hilding.pl/kategoria/wyroby-medyczne/ czy http://materac-ortopedyczny.pl/ posiadają specjalne udogodnienia i technologie, dzięki którym nasz kręgosłup jest odpowiednio podparty, a mięśnie mogą się rozluźnić. W ten sposób możemy zapewnić sobie spokojny wypoczynek, bez obawy o to, że dyskomfort nas wybudzi.
Nasze kości to podstawowy budulec naszego ciała. Niestety, wraz z wiekiem i one tracą na swojej wytrzymałości. To może prowadzić do powstawania różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Dbajmy o nasz układ kostno-stawowy, aby jak najbardziej uniknąć negatywnych skutków.
Materiał partnera abcsnu.pl