Adopcja kota bez wątpienia wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Koniec końców pod nasze skrzydła trafia małe stworzenie, które wymaga uwagi i odpowiednich warunków, aby móc swobodnie i komfortowo żyć w nowym otoczeniu. Najważniejszym krokiem jest zgromadzenie wyprawki, która uwzględnia wszystkie najważniejsze kocie akcesoria. Zakupy mogą nas jednak przerosnąć w sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie posiadaliśmy kota i nie wiemy, czego faktycznie on potrzebuje. W tym artykule podpowiadamy więc, co powinno znaleźć się w kociej wyprawce.

Miseczka na jedzenie i wodę

Zarówno człowiek, jak i kot potrzebuje miejsca, w którym może swobodnie skonsumować swój posiłek. W wyprawce nie może zatem zabraknąć wygodnej miseczki: jednej na jedzenie i drugiej na wodę. Obie powinny posiadać odpowiedni rozmiar, a zwłaszcza głębokość. Najlepszym wyborem są niskie modele o silikonowych podstawkach, przy czym miseczki wykonane z ceramiki czy stali będą łatwiejsze do utrzymania w czystości. Plastikowe pojemniki oczywiście są tańsze, lecz mniej higieniczne i nie sprawdzają się na dłuższy okres czasu. Można również rozważyć zakup podkładki pod miski, dzięki czemu kot nie ubrudzi podłogi w czasie jedzenia lub picia.

Zdrowa karma

Adopcja kota: czego nie powinno zabraknąć w wyprawce?Kolejnym ważnym elementem wyprawki jest zdrowa karma. Niestety okazuje się, że wielu właścicieli kotów stawia na nieodpowiednią karmę, w której składzie na pierwszym miejscu znajdują się zboża. Pamiętajmy, że kot to drapieżnik potrzebujący przede wszystkim mięsa. Aby nasz czworonożny przyjaciel posiadał doskonałą kondycję oraz piękną, lśniącą sierść, wybierajmy dla niego karmę zawierającą przynajmniej 75% mięsa lub ryby.

Kocia toaleta

Kot potrzebuje także miejsca, w którym na spokojnie może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Każdy przyszły koci właściciel powinien więc zaopatrzyć mieszkanie w kuwetę. Istnieją różne jej rodzaje: otwarte, zamknięte i samoczyszczące. Zaletą drugiego i trzeciego rozwiązania jest zdecydowanie łatwiejsze zachowanie czystości. Kot nie rozsypuje wówczas żwirku dookoła kuwety, a wszelkie nieprzyjemne zapachy są izolowane od reszty pomieszczenia.

Odpowiedni żwirek dla kota

Nie bez znaczenia pozostaje jednak to, na jaki rodzaj żwirku postawimy. Dla młodych kociąt najlepiej sprawdza się miękki żwirek wykonany z naturalnych surowców, np. drewna czy kukurydzy. Uważajmy na produkty silikonowe i bentonitowe, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia kota. Zdarza się, że zwierzaki zjadają ściółkę z kuwety, co negatywnie wpływa na ich układ pokarmowy i trawienny. Co więcej, spożycie granulek bentonitowych w połączeniu z wodą może spowodować zatkanie jelita. Żwirek drewniany lub kukurydziany wydaje się rozsądniejszą opcją, która jest także biodegradowalna, a jej stosowanie bardziej ekologiczne.

Drapak dla kota

Kot ma naturalną potrzebę drapania, co oznacza, że w jego wyprawce powinien także znaleźć się drapak. Tego rodzaju zakup ochrania również nasze meble przed ostrymi pazurami czworonoga. Kot instynktownie szuka miejsca, w którym może ostrzyć swoje łapki, dlatego bezpieczniej od razu podarować mu odpowiednio duży, pionowy lub poziomy drapak. Najbardziej popularnym modelem jest słupek owinięty sznurkiem sizalowym i przymocowany do stabilnej podstawy. Sprawdza się zarówno u małych kociąt, jak i starszych pupili. Niektóre zwierzaki preferują jednak poziome powierzchnie do drapania, dlatego warto śledzić aktywność kota, aby zapewnić mu to, co najlepsze.

Legowisko

W wyprawce kota powinno również znajdować się wygodne legowisko. Z racji, że kot przesypia większość doby, potrzebuje miejsca, w którym może spokojnie wypocząć. Szczególnie młode kocięta wymagają odpowiedniej ilości snu, dlatego warto zapewnić dla nich komfortowy kącik/ kryjówkę, w której pupil może ochłonąć od natłoku bodźców. Koty najczęściej preferują zabudowane legowiska z otworami wejściowymi przypominające nieco dziuple. W takim miejscu nie może też zabraknąć miękkiego kocyka. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie budki ponad poziomem podłogi — koty uwielbiają monitorować swoje otoczenie z góry. Czują się wówczas pewniej, ale nie są całkowicie odizolowane od swojego właściciela.

My również nie powinniśmy zapominać o wygodnym podłożu do snu. Warto rozważyć zakup materaca SleepMed, który poprawia jakość nocnego wypoczynku. W salonach w Płock znajdziemy zarówno modele piankowe, jak i sprężynowe doskonale wspierające ciało przez całą noc!

Transporter

Transporter to z kolei akcesorium niezbędne do przewozu kota, np. do weterynarza. Może być on plastikowy, wiklinowy lub materiałowy. Ważne jest jednak to, aby był przewiewny i dostosowany do wielkości zwierzęcia. Praktycznym wyborem będzie też transporter, który posiada zarówno drzwiczki, jak i opcję ściągania górnej części zabudowy. Taki model nie tylko ułatwia wkładanie i wyjmowanie kota, ale również pozwala zachować czystość wewnątrz transportera. Odbierając pupila ze schroniska czy hodowli, należy się jednak przygotować, że może mieć on niechętny stosunek do podróży w transporterze. Kot potrzebuje oswoić się z nową rzeczywistością. Transporter nie może też mu kojarzyć się jedynie z nieprzyjemnymi wizytami u weterynarza.

Szczotka i akcesoria do pielęgnacji

Kompletna wyprawka dla kota uwzględnia też akcesoria do pielęgnacji, takie jak szczotka, nożyczki do obcinania pazurków czy kosmetyki przeznaczone do sierści. Zwłaszcza u niewychodzących kotów należy przeprowadzać regularne skracanie pazurów. Natomiast długowłose rasy wymagają częstego wyczesywania za pomocą specjalnego grzebienia, aby uniknąć kołtunów. Warto oswajać pupila z tymi czynnościami pielęgnacyjnymi już od najmłodszych lat, dzięki czemu w późniejszym wieku nie będzie on stawiał oporu i uciekał za każdym razem, jak tylko zauważy swoje właściciela z nożyczkami czy szczotką.

Przygotowanie wyprawki dla kota to pierwszy krok do zapewnienia mu dobrego startu w nowym domu. W jego wyposażeniu nie może zabraknąć przede wszystkim miseczek, dobrej jakości karmy, kuwety czy drapaka. Oprócz nich przydatne mogą być także takie akcesoria jak transporter lub legowisko. W ten sposób pupil szybciej zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu i będzie czuł się bezpiecznie.

Przeczytaj także: Sennik: pościel – znaczenie snów