Cerę naczynkową ma wiele osób, a niektóre z nich nie zdają sobie nawet z tego sprawy. Wiedza o rodzaju posiadanej skóry na twarzy jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możemy doskonale dobrać kosmetyki i pielęgnację, które razem będą tworzyć idealną całość. Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w uporaniu się z trądzikiem, jeśli ktoś posiada cerę tłustą lub z przebarwieniami, jeśli takie pojawiły się po zakończeniu leczenia przeciw trądzikowi. Jeszcze czymś innym wyróżnia się cera naczynkowa, która jest bardzo specyficzna i warto o nią dobrze dbać. Czym wyróżnia się cera naczynkowa? Jakie są jej objawy? Jak prawidłowo o nią dbać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Każdy rodzaj cery wyróżnia się czymś innym, a co charakteryzuje cerę naczynkową?

  • rumieńce na policzkach, które utrzymują się przez długi czas.
  • zaczerwienienia na twarzy spowodowane pęknięciami naczyń krwionośnych.
  • tzw. pajączki na skórze, czyli drobne, czerwone nitki, które najczęściej pojawiają się w okolicach nosa i policzków.
  • pieczenie i nieprzyjemne ściągnięcie skóry na twarzy.
  • cera naczynkowa może dodatkowo gorzej reagować na niektóre czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, np. nagłe zmiany temperatury, silne emocje i stres, nadużywanie alkoholu czy reakcje alergiczne.
  • bardzo często cera naczynkowa jest mocno wysuszona.

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się cery naczynkowej?

Najczęściej cera naczynkowa pojawia się z pokolenia na pokolenie i jest uwarunkowana genetycznie. Istnieje naprawdę duże prawdopodobieństwo, że jeśli Twoja babcia, mama czy tata mają cerę naczynkową, to Ty również ją odziedziczysz, choć nie jest to reguła, która sprawdza się za każdym razem i w 100%. Cera naczynkowa może pojawić się również pod wpływem zaburzeń hormonalnych, takich jak np. te występujące podczas ciąży czy laktacji. Ten rodzaj cery często pojawia się również, kiedy nasza pielęgnacja twarzy jest nieodpowiednia, tzn. używamy kosmetyków do innego rodzaju cery. Wpływ na pojawienie się cery naczynkowej ma również dieta, np. jedzenie ostrych przypraw czy częste picie kawy.

Czy cera naczynkowa może dotyczyć również dzieci?

Kochający rodzice, kiedy tylko zauważą coś innego w wyglądzie swoich dzieci, to od razu zaczynają się martwić. Jest to bardzo dobry odruch, ponieważ wtedy dzieci mogą czuć się bezpiecznie i zaopiekowane. U dzieci również może pojawić się cera naczynkowa, która najczęściej spowodowana jest genetyką. Istnieje również kilka innych czynników, które mogą wpłynąć na pojawianie się na skórze dziecka pękniętych naczynek:

  • Cera naczynkowa - jak o nią dbać?wysoka lub niska temperatura, np. podczas kąpieli czy spacerów zimą.
  • infekcje, a zwłaszcza te, którym towarzyszy silny kaszel czy wymioty.
  • reakcje alergiczne, np. na nowe kosmetyki.
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry, np. brak stosowania kosmetyków, które mają chronić skórę dziecka latem oraz zimą.

U dzieci bardzo ważna jest pielęgnacja skóry twarzy, dlatego, jeśli zauważysz na niej zaczerwienienia lub delikatne pęknięcia naczyń krwionośnych, to kup swojemu maluchowi odpowiednie kosmetyki. Bardzo ważna jest również zmiana w diecie, która polegać będzie na wprowadzeniu produktów zawierających witaminę C. Zwróć również większą uwagę na temperaturę podczas kąpieli oraz ogranicz spacery z dzieckiem w upalne dni, ale również w te mroźne.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Na początku należy zaznaczyć, że cera naczynkowa należy do tych bardzo wrażliwych i wymaga regularnej oraz systematycznej pielęgnacji. Jeśli choć kilka razy odpuścisz nałożenie kremu czy innego kosmetyku na twarz, to uwierz nam, że nie zobaczysz pożądanych efektów. Pamiętaj, że przed wdrożeniem wybranych kosmetyków do swojej codziennej pielęgnacji, powinieneś zaczerpnąć wiedzy i konsultacji od dermatologa lub kosmetologa. Oni z pewnością pomogą Ci dobrać odpowiednie kosmetyki, które Ci pomogą. Powszechnie, osobom, które mają cerę naczynkową, poleca się produkty do pielęgnacji, które zawierają określone składniki, takie jak:

  • witamina C – inaczej nazywana kwasem askorbinowym. Kosmetyki z tym składnikiem pomagają wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych oraz działają przeciwutleniająco. Warto pamiętać, że niedobór witaminy C może sprawić, że skóra utraci swoją jędrność, a naczynka krwionośne będą bardziej podatne na pęknięcia.
  • witamina K – kosmetyki z tym składnikiem sprawią, że ścianki naczyń krwionośnych będą mocniejsze, a skóra odzyska naturalny koloryt.
  • kosmetyki z naturalnymi wyciągami, np. z kasztanowca, arniki górskiej czy mięty – mają bardzo korzystny wpływ na wzmocnienie naczyń krwionośnych. Kosmetyki z tymi składnikami przyczynią się również do redukcji zaczerwienień na skórze twarzy.
  • krem z SPF – cera naczynkowa jest bardzo delikatna i podatna na różne czynniki zewnętrzne w tym na promieniowanie UV. Warto wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji krem z SPF, który ochroni skórę przed szkodliwym słońcem. Zimą natomiast koniecznie używaj tłustego kremu, który będzie barierą chroniącą Twoją wrażliwą cerę.

Kiedy już wiesz, jakie składniki w kosmetykach są dobre dla cery naczynkowej, warto wiedzieć również, czego w nich unikać. Po pierwsze są to kosmetyki perfumowane, a także takie, które w swoim składzie mają parabeny, silikony, oleje mineralne oraz parafinę. Te składniki mogą sprawić, że pory na skórze się zatkają i wystąpią na niej niechciane stany zapalne. Również bardzo ważnym elementem dbania o cerę jest odpowiedni sen, który zapewnić może materac Hilding Lambada. Jest to produkt hybrydowy, który zbudowany jest z 7-strefowej części wypełnionej sprężynami kieszeniowymi, pianki wysokoelastycznej HR, włókna kokosowego oraz blatu lateksowego. Materac Hildig Lambada jest idealnym wyborem dla osób aktywnych, które potrzebują maksymalnego odpoczynku. Więcej dowiesz się na tej stronie: www.hilding.pl. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia!