Depresja to choroba, która dotyka milionów ludzi na całym świecie, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Jest to stan psychiczny, który znacznie wpływa na jakość życia jednostki, ograniczając jej funkcjonowanie zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Choć depresja może przybierać różne formy i różnorodnie się objawiać, jedno jest pewne – nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, włączając w to myśli oraz próby samobójcze. W poniższym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest depresja, jakie są jej objawy i rodzaje oraz jak skutecznie leczyć depresję. Jeśli więc interesuje Cię ten temat, to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu!

Czym jest depresja?

Depresja jest to choroba psychiczna, która dotyka zarówno sfery emocjonalnej, jak i funkcjonowania fizycznego jednostki. Charakteryzuje się ona nadmiernym odczuwaniem negatywnych emocji, ale także objawami, które związane są bezpośrednio z ciałem czy codziennym funkcjonowaniem. Bardzo ważne jest zrozumienie, że depresja nie jest jedynie przejściowym smutkiem czy chwilowym przygnębieniem, jak to wiele osób określa, lecz stanem, który znacząco wpływa na jakość codziennego życia. Istotne jest także to, że depresja to choroba, która wystąpić może u każdego człowieka na świecie, niezależnie od jego wieku, płci czy statusu społecznego. Depresja może przybierać różne formy i stopnie nasilenia, od łagodnej do bardzo ciężkiej, zagrażającej życiu. Dlatego też istotne jest odpowiednie rozpoznanie objawów oraz podjęcie odpowiednich działań w celu leczenia tej choroby.

Jakie są objawy depresji?

Depresja - jakie może mieć objawy i w jaki sposób można ją skutecznie leczyć?Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia dziesięć objawów depresji, z których pierwsze trzy są uważane, jako te główne i najczęściej występujące. Jest to obniżony nastrój, brak radości oraz brak energii. Pojawić się może także negatywna samoocena, poczucie winy oraz myśli i zachowania samobójcze. Kolejnym objawem depresji może być niesprawność intelektualna, zaburzenia aktywności, snu, apetytu i masy ciała. Jeśli u pacjenta wystąpią co najmniej cztery z tych objawów, w tym dwa główne i utrzymują się one nieprzerwanie przez około dwa tygodnie, to można mówić o depresji. Dodatkowo chorych na depresję cechuje bardzo uboga mimika twarzy, smutna lub napięta mina, monotonny głos, powolne wyrażanie swoich myśli, spowolnienie ruchów oraz ociężałość. Jeśli chodzi o ciało, to wraz z depresją może pojawić się ból głowy, pleców podbrzusza, bóle żołądkowo-jelitowe oraz otyłość.

Jakie są rodzaje depresji?

Eksperci przez wiele lat badań wyróżnili kilka rodzajów depresji. Jakie one są?

  • Depresja urojeniowa – występuje w niej duży pesymizm i zaniżanie własnej wartości, co prowadzi co urojeń. Wszystkie sygnały, które osoba chora dostaje z zewnątrz, uważane są przez nią jako ataki na jej osobę w celu poniżenia, ośmieszenia czy wykorzystania. Bardzo często przy tym rodzaju depresji pacjent ma także myśli katastroficzne.
  • Depresja lękowa (agitowana) – tutaj dominuje uczucie niepokoju i lęku. Dobrym przykładem jest hipochondria, która związana jest z nieuzasadnionym stanem lękowym dotyczącym własnego zdrowia i przekonania, że jest się poważnie chorym.
  • Osłupienie depresyjne (depresja z zahamowaniem) – w tym przypadku choroba doprowadza osobę chorą do stanu całkowitej apatii. Pacjent nie spożywa posiłków, nie pije napojów, nie dba o swoją higienę (nawet się nie myje), nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nie nawiązuje kontaktów z otaczającym go światem. Może pozostawać w jednej pozycji z cierpiącym wyrazem twarzy przez wiele godzin.
  • Choroba dwubiegunowa (choroba maniakalno-depresyjna) – ten rodzaj depresji charakteryzuje się przeplataniem stanami depresyjnymi z epizodami euforii, czyli mani. Pacjent przechodzi z jednego skrajnego uczucia w drugie.
  • Depresja poschizofreniczna – pojawia się po wystąpieniu u pacjenta wcześniej schizofrenii paranoidalnej. Chory ma bardzo silne objawy depresji, chociaż nadal występują symptomy schizofreniczne o łagodnym nasileniu.
  • Dystymia – dawniej nazywana depresją nerwicową, nerwicą depresyjną, depresyjnym zaburzeniem osobowości lub depresją lękową przewlekłą. Pacjent przez większą część dnia odczuwa smutek i cierpienie, a spowodowane jest to brakiem zaradności w życiu.
  • Depresja poporodowa – ostatni rodzaj depresji, to depresja poporodowa, która jak sama nazwa wskazuje, występuje u kobiet, które urodziły dziecko. Charakteryzuje się przede wszystkim zaburzeniami snu, odczuwaniem głodu oraz brakiem radości z kontaktów z dzieckiem. Może wystąpić także poczucie niekompetencji związanych ze swoją nową rolą. Objawy te często mijają po upływie kilku lub kilkunastu dni po narodzinach dziecka, jednak co ciekawe, depresja poporodowa może pojawić się nawet kilka miesięcy po porodzie!

Oczywiście występują także inne rodzaje depresji, np. taka związana z sezonem. Mowa tutaj oczywiście o depresji jesiennej lub zimowej, kiedy człowiek źle znosi brak słońca i krótkie dni.

Jak skutecznie leczyć depresję?

Leczenie depresji jest bardzo trudne i długotrwałe, ponieważ trwa co najmniej pół roku. Depresja ma tendencję do nawrotów, dlatego jej leczenie może aż tyle trwać. Leki na depresję są oczywiście dobierane indywidualnie do każdego pacjenta przez lekarza specjalistę, którym w tym przypadku jest psychiatra. Leki te są różne w zależności od stanu pacjenta, rodzaju depresji oraz sytuacji życiowej. Powinny być oczywiście stosowane regularnie i ściśle według zaleceń lekarza. Leczenie może być farmakologiczne lub farmakologiczne połączone z psychoterapią. W najcięższych przypadkach, kiedy pacjent nie reaguje na żadne leki, stosuje się kurację elektrowstrząsami, która jest dość skuteczna.

Oczywiście depresja wywraca życie pacjenta do góry nogami, jednak warto zadbać o kilka aspektów, aby lepiej radzić sobie z tą chorobą. Jednym z nich jest idealny dopasowany materac, który będzie spełniał Twoje wymagania i preferencje. Kupisz go w sklepie internetowym lub stacjonarnym znajdującym się w mieście Płock. Tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!