Góry kuszą swoim pięknem i niedostępnością. Dlatego tak wielu osób decyduje się praktykować wspinaczkę górską, która pozwala lepiej odkryć tę przestrzeń. Zanim jednak możemy wspinać się po górach, musimy się odpowiednio do tego przygotować. Dowiedz się, o co należy zadbać przed swoją pierwszą wspinaczką górską!
Dla kogo wspinaczka górska?
Wspinaczka górska to niełatwy orzech do zgryzienia. Są jednak tacy, których poziom trudności tego zajęcia fascynuje i chętnie mu się oddają. Z racji na swoją specyfikę, wspinaczka to opcja dla tych, którzy wyróżniają się bardzo dobrą sprawnością fizyczną i wytrzymałością. Te cechy są tu niezbędne – bez nich wspinanie się jest po prostu niemożliwe. Przydatne będzie też obycie z górskimi realiami. Na naukę wspinaczki górskiej często decydują się ci, którzy weszli już na wiele szczytów, również bardzo wysokich, i szukają nowego wyzwania.
Na czym polega wspinaczka górska?
Nie można ukryć, że wspinaczka górska to dyscyplina dla odważnych. Polega bowiem na wchodzeniu na szczyty górskie z użyciem specjalistycznego sprzętu. Aktywności tej często towarzyszą różne wyzwania i trudne warunki pogodowe. Do tej grupy możemy zaliczyć alpinizm, taternictwo czy himalaizm. Wspinaczka przynależy do sportów ekstremalnych. Praktykowanie jej wiąże się z dużą dawką adrenaliny, jednocześnie jednak stwarza znaczne zagrożenie dla trenującego. Pokonuje się tu pochylone lub pionowe ściany często bardzo wysokich szczytów.
Warto wiedzieć, że sama wspinaczka dzieli się na trzy rodzaje: ścianki wspinaczkowe, skałkową oraz górską. Na ścianki wspinaczkowe możemy udać się w każdym momencie. Nie potrzebujemy tutaj żadnych specjalnych narzędzi czy stroju. Opcja ta jest często wykorzystywana przez tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką – w takich warunkach mogą bowiem łatwo i bezpiecznie rozwinąć swoje umiejętności i się sprawdzi. Na miejscu obecny jest zazwyczaj instruktor, który w razie potrzeby podpowie nam, co robimy dobrze, a co musimy jeszcze poprawić. Wspinaczka skałkowa to taka, która odbywa się w specjalnie wyznaczonych do tego wzniesieniach. Tutaj odpowiednia kondycja oraz profesjonalny sprzęt są jak najbardziej wskazane. Najtrudniejsza z nich jest jednak wspinaczka górska, która ma miejsce nie tylko na szlakach turystycznych, ale i poza nimi. W tym przypadku bardzo dobra sprawność fizyczna, wytrzymałość i porządne przygotowanie jest po prostu niezbędne. Ten rodzaj wspinaczki jest najbardziej niebezpieczny, dlatego też nie będzie odpowiedni dla każdego.
Zwiększ swoją siłę i wytrzymałość
Nie możemy wybrać się na wspinaczkę górską bez wcześniejszego przygotowania. Najważniejsze jest to, aby przygotować swoje ciało – musimy przede wszystkim zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość, aby sprostać wysiłkowi, jaki czeka nas w górach. Warto mieć na uwadze, że trenowanie do wspinaczki górskiej powinno zacząć się na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem. Poprawienie sprawności fizycznej wymaga czasu. Poświęćmy go na to, aby skutecznie poszerzyć swoje możliwości. Możemy skorzystać ze specjalnych planów treningowych, które są tworzone dla osób, które praktykują wspinaczkę górską. Powinniśmy ćwiczyć minimalnie dwa razy w tygodniu. Formy ćwiczeń mogą być różne – świetnie sprawdzi się korzystanie ze ścianek wspinaczkowych, wspinanie po linie czy inne ćwiczenia wytrzymałościowe.
Oddając się intensywnym treningom, nie zapominajmy również o tym, aby zadbać o regenerację organizmu. Jeśli nie będziemy odpoczywać, ryzykujemy wyczerpaniem, a także większym ryzykiem kontuzji lub urazu. Nie ma wątpliwości, że to nie wpłynie korzystnie na nasze wyniki. Regeneracja i odpoczynek może za to nam pomóc, ponieważ będziemy bardziej wypoczęci i będziemy mieć więcej energii. Nie zapomnijmy też o tym, że im więcej ćwiczymy, tym więcej snu potrzebuje nasz organizm. Aby mieć pewność, że skutecznie wypoczniemy, powinniśmy zainwestować w nowy, solidny materac, który zapewni prawidłowe podparcie dla naszego ciała. Możemy odszukać go w sklepie stacjonarnym Płock.
Wybierz odpowiedni strój
Podczas wspinaczki ważny jest nie tylko nasz sprzęt, ale i strój. On również może zaważyć na tym, jak będzie się nam wspinało. Miejmy na uwadze, że nasza odzież powinna być komfortowa. Nie może krępować naszych ruchów. Ważne jest również to, aby przy kontakcie ze skałą się nie zniszczyła. Musi być zatem solidna i bardzo wysokiej jakości. Krój stroju też musi być odpowiedni, abyśmy mogli swobodnie używać go wraz z uprzężą. Jeśli chodzi o materiał, dobrze, aby było to połączenie naturalnych tkanin z włóknami elastycznymi. Dzięki temu będziemy mogli liczyć zarówno na przewiewność, jak i solidność. Ubranie powinno być dopasowane również do warunków atmosferycznych – latem sprawdzą się bluzka i spodenki, ale w zimniejsze miesiące musimy zadbać o swój komfort termiczny. Kurtka czy bluza termiczna będą jak najbardziej potrzebne.
Skorzystaj z lekcji z instruktorem
Na początku nauka wspinaczki może wydawać się przytłaczająca. Dlatego warto skorzystać z pomocy instruktora, który ma doświadczenie w tym temacie i przekaże nam wiele istotnych wskazówek. Instruktor przede wszystkim zwróci uwagę na to, abyśmy wspinali się w bezpieczny sposób. Wsparcie instruktora okaże się nieocenione zarówno w przypadku wspinaczki skałkowej, jak i górskiej. Jeśli robimy coś po raz pierwszy, obecność doświadczonej osoby znacząco nam pomoże.
Przygotuj odpowiedni sprzęt
Sprzęt do wspinaczki musi być niezawodny. Wybierzmy taki, który charakteryzuje się najwyższą jakością i solidnością. Będziemy potrzebować dobrego kasku, uprzęży, liny, czołówki i raków. Sprawdzą się też dobre buty wspinaczkowe.
Wspinaczka górska to nie lada wyzwanie. Dyscyplina ta dostarcza sporo adrenaliny, ale wiąże się też z dużym ryzykiem. Dlatego tak ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym. Należy zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość, zdobyć odpowiedni sprzęt, a także poznać podstawowe zasady.
Przeczytaj także: Sennik Mężczyzna: tajemnicze symbole sennych wizji