Sypialnia to przestrzeń, w której odpoczywamy i regenerujemy siły, dlatego tak ważne jest, aby była ona urządzona w sposób, który nam odpowiada i wprowadza nas w stan relaksu. Jedną z popularnych metod aranżacji sypialni jest wybranie stylu uniwersalnego, który łączy w sobie elementy klasyczne, nowoczesne i minimalistyczne. Dzięki temu, że jest to styl ponadczasowy i neutralny, pozwala na swobodne dobieranie dodatków i akcentów, a także łatwe wprowadzanie zmian w wystroju sypialni. W tym artykule omówimy zalety urządzenia sypialni w stylu uniwersalnym oraz podpowiemy, jakie elementy wystroju warto w nim zastosować, aby stworzyć idealne miejsce do wypoczynku i relaksu.

Jest ponadczasowa

Decydując się na uniwersalne, proste formy w sypialni i dobierając do niej dodatki, które nie są charakterystyczne dla jednego trendu czy dla konkretnego stylu, zyskujemy pewność, że będzie ona ponadczasowa i nie znudzi nam się szybko. Długo będzie także ozdobą naszego mieszkania, a panujący w niej spokój i harmonia będą wspierały nasz wypoczynek. Wiele osób obawia się uniwersalnych rozwiązań, bojąc się, że są one nudne i mało kreatywne. Wcale nie musi tak być! Dzięki wysokiej jakości mebli i dodatków, na które decydujemy się w uniwersalnej sypialni, możemy wykonywać w niej wiele drobnych rearanżacji czy zmian ustawienia, które nadal będą wyglądać świetnie. Jeśli uznamy, że uniwersalne wnętrze jest dla nas zbyt klasyczne, możemy dodać do niego nieco szalonych dodatków. Kiedy te już się nam znudzą czy nas przytłoczą, bez żalu możemy schować je do pudeł i ponownie cieszyć się klasyczną harmonią.

Dlaczego warto urządzić sypialnię w uniwersalnym styluPonadczasowość sprawdzi się także, jeśli kiedyś zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania. Na stronach z ogłoszeniami o nieruchomościach możemy zobaczyć wiele zdjęć-potworków, przedstawiających mieszkania, których wystrój wyszedł z mody dobrych kilkanaście lat wcześniej. Twoja uniwersalna sypialnia z pewnością nie wzbudzi takich negatywnych odczuć u potencjalnych kupujących. Dzięki uniwersalnemu stylowi szybko znajdziesz zainteresowanych kupców i nie będziesz musieć obniżać ceny lokalu. Jeśli więc myślisz o tym, by kiedyś zmienić mieszkanie na nowe, koniecznie urządź je w neutralny, ponadczasowy sposób.

Oszczędzi Twój portfel

Zdecydowanie się na urządzenie sypialni w stylu uniwersalnym to także strategiczna decyzja, która pozwoli nam uchronić portfel przed wydatkami. Wybierając bowiem meble i dodatki, które prezentują się świetnie przez wiele lat, a w dodatku nie wychodzą z mody, nie musimy wydawać na ich zmianę. Jednorazowy wydatek na trwałe i prezentujące się dobrze wyposażenie z pewnością zaboli nas mniej niż częste remonty i wprowadzanie zmian co kilka sezonów.

Oszczędność podczas dobierania wyposażenia do uniwersalnej sypialni ma także drugi wymiar. Dzięki temu, że przez wiele kolejnych lat nie będziemy musieli kupować nowych mebli, teraz możemy pozwolić sobie na wyposażenie z wyższej półki. Nie tylko będzie ono najbardziej trwałe i funkcjonalne, ale też zostanie z nami na dłużej, wciąż przysłużając się naszemu komfortowi. Podczas urządzania uniwersalnej sypialni postawmy więc na przestronny materac, dopasowany poziomem twardości oraz rodzajem wypełnienia do naszych potrzeb i preferencji. Dodajmy do niego przyjemną w dotyku pościel, koniecznie uszytą z naturalnych materiałów. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji może zostać ona z nami przez wiele sezonów, wciąż dbając o wysoki poziom higieny łóżka. Poszukajmy także solidnych mebli w jednolitym kolorze, które będą stanowiły prawdziwą bazę naszej sypialni.

Łatwo wprowadzić w niej zmiany

W uniwersalnej sypialni wszystko do siebie pasuje i współgra, tworząc jeden, dobrze funkcjonujący organizm. Dzięki temu drobne migracje rzeczy, a także wielkie przemeblowania, są prostsze do przeprowadzenia. Mamy przecież prawo znudzić się nawet najbardziej uniwersalną sypialnią i zapragnąć zmiany. Wtedy wielką zaletą przestrzeni okazuje się to, że przesuwanie mebli i zmiana pozycji kluczowych elementów wyposażenia są możliwe, ponieważ wszystko nadal wygląda ze sobą dobrze. Uniwersalnych rozwiązań w sypialni nie powinny się więc obawiać osoby preferujące stały ruch i nieustającą zmianę – ta klasyczna opcja może być także opcją dla nich.

Wiele dodatków się w niej sprawdzi

Neutralne tło sypialni daje przestrzeń temu, by naprawdę poszaleć z dodatkami. Choć postawienie na niezmienne wyposażenie i proste akcesoria jest wygodnym rozwiązaniem, które polecamy wszystkim dbającym o ekologiczne podejście do życia, to dodawanie do swojej uniwersalnej sypialni sezonowych akcentów może ożywić jej wygląd i sprawić, że będzie idealnie oddawać nasz nastrój i charakter. We wnętrzach udekorowanych pasującymi do nas dodatkami możemy poczuć się naprawdę sobą, a tym samym lepiej wypoczywać i odprężać się.

Na tle uniwersalnych mebli i pomalowanych na łagodne kolory ścian świetnie zaprezentują się wielobarwne rośliny, a także rozlewające po całym wnętrzu piękny zapach bukiety kwiatów ciętych. Ciekawe źródła światła rzucające na sufit kolorową łunę ożywią sypialnię, dodając jej pazura. Plakaty zamontowane na specjalnej gumie nieniszczącej farby sprawią, że wnętrze wyda się nam bardziej przytulne. Kiedy znudzimy się nimi czy będziemy chcieli zastąpić je innymi obrazkami, wystarczy że zdejmiemy je ze ściany i przeznaczymy na segregację papieru. Dodatki niskim kosztem i małym nakładem pracy mogą odmieniać naszą sypialnię, pozwalając nam grać jej stylem i charakterem. Postawienie na klasyczne wnętrze i zmienne dodatki wydaje się być idealnym kompromisem pomiędzy niepotrzebnymi remontami a trwaniem we wnętrzarskim bezruchu.

Z łatwością dobierzesz do niej odpowiednie meble

Jeśli chcesz urządzić sypialnię w konkretnym stylu, znalezienie odpowiedniego wyposażenia i mebli nie musi okazać się proste. Pasujące kolorem, szlifami czy nawet sposobem wykończenia meble mogą być nieproporcjonalnie drogie czy trudno dostępne, przez co proces wykańczania wnętrza będzie znacznie trudniejszy. Sprawy mają się inaczej, gdy wybieramy sypialnię w stylu uniwersalnym. Proste w bryle i klasyczne formą meble znajdziemy w każdym sklepie wnętrzarskim. Brak zbędnych ozdób czy wymyślnych rozwiązań sprawią, że meble będą w korzystnej cenie, nawet te wykonane z wysokiej jakości drewna. Ponieważ będziemy wybierać nieskomplikowany design mebli, możemy odnaleźć podobne rozwiązania i kształty u różnych producentów, a tym samym skompletować cały zestaw do sypialni w korzystniejszej cenie. Nawet jeśli po kilku latach stwierdzimy, że w sypialni przyda się nam kolejna szafka nocna, biurko czy regał, bez problemu odnajdziemy mebel pasujący stylem do naszej sypialni.