Wielu jeźdźców z utęsknieniem czeka na tę cudowną chwilę, kiedy zobaczą swojego konia, wsiądą na niego i ruszą do przodu, zapominając o szarej rzeczywistości. To cudowne, jak silną więź można stworzyć z koniem oraz ile rzeczy są w stanie nas nauczyć – w tym cierpliwości czy szacunku. Pamiętajmy jednak, że są pewne zasady, których warto przestrzegać zarówno w czasie jazdy, jak i po jej zakończeniu. Zatem, jakie są najważniejsze przykazania jeźdźca konnego?
Obserwacja konia
Polski konie wytrzymują bardzo duża amplituda temperatur – od -20 stopni zimą do nawet 35 latem. Jednak bardzo ważne jest, aby dokładnie znać zachowanie swojego konia, gdyż pomoże to wychwycić nie tylko pierwsze objawy choroby czy kontuzji, ale także hipertermii. Jest to przegrzanie, przez które konie nie czują się najlepiej. Musimy zatem mieć na uwadze dobro swojego konia, w czym może pomóc uważa obserwacja.
Jeździec jest równie ważny, co koń
Wielu z nas dba o konia bardziej, niż o siebie. Chłodzimy go, poimy, dajemy odpocząć czy zatrzymujemy się w zacienionym miejscu. Niestety często w takich sytuacjach zapominamy o sobie. Nie jest to samolubne postępowanie, gdyż np. odwodnienie powoduje złe samopoczucie i uczucie oszołomienia, co może skutkować niebezpieczną utratą przytomności w czasie jazdy. Pamiętajmy zatem – jeśli coś jest nie tak, to reagujmy!
Unikanie upałów
Częste treningi? Być może słońce pokrzyżuje nam plany. Starajmy się unikać jazdy w czasie upału, gdyż niekorzystnie wpływa to zarówno na jeźdźca, jak i konia. Jeśli chcemy zaplanować swój trening, to warto postawić przede wszystkim na godziny wczesnoporanne, np. przed 8 lub późnowieczorne, np. po 19.
Odpowiedzialność przede wszystkim
Przygotowując się do treningu lub zawodów pamiętajmy o tym, że wygrana to nie wszystko. Liczy się tutaj przede wszystkim odpowiedzialność względem zdrowia zarówno swojego, jak i konia. Oznacza to, że nie konkurujemy bezmyślnie z innymi osobami, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy sytuacja staje się niebezpieczna. Pamiętajmy zatem, aby nie rozgrzewać ona zbyt długo oraz zapewnić mu częsty dostęp do cienia i wody – zwłaszcza latem!
Pojenie jest zawsze wskazane
Chodzą takie pogłoski, że nie należy poić konia od razu po treningu, kiedy jest jeszcze rozgrzany. Jak okazuje się, w przypadku upału, gdy koń już nieco ochłonął, zaleca się podanie mu niezbyt zimnej wody w małej ilości. Musimy kontrolować, aby wziął jeden lub dwa łyki. Natomiast niewskazane jest wprowadzanie konia do boksu z automatycznym poidełkiem, gdzie może się napić. Takie postępowanie zaleca się dopiero po upewnieniu się, że wszystkie parametry, takie jak tętno i oddech są już uspokojone.
Odpowiedni sprzęt i strój jeździecki
Nasz sprzęt i strój powinien być odpowiednio dopasowany do pory roku oraz pogody, w jakiej chcemy jeździć. W letnim ekwipunku powinny obowiązkowo znaleźć się dobra czapka z daszkiem oraz przewiewną odzież. Dotyczy to zarówno koszulek, jak i kasku, rękawic czy bryczesów. Postawmy zatem na producentów, którzy dokładają wszelkich starań, by produkty sprawdzały się w wysokich temperaturach oraz gwarantowały odparowanie wilgoci.
Zabezpieczenie się przed słońcem
Wielu z nas chce mieć piękną i równą opaleniznę. Jednak opalenizna koniarza wygląda zupełnie inaczej – i każdy z nas doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Pamiętajmy zatem, aby w słoneczne dni chronić się za pomocą kremów z filtrem. Kwestia ta dotyczy nie tylko nas, gdyż konie również są wrażliwe na promienie słoneczne. Warto zatem zakupić bezpieczny dla konia preparat posiadający w swoim składzie filtr przeciwsłoneczny.
Ochrona przed owadami
Lato i piękna pogoda to również czas, kiedy pojawiają się owady. Potrafi one uprzykrzać życie zarówno nam, jak i koniu. Dlatego warto sprawdzić u sprawdzonych producentów produkty, które pozwolą na zabezpieczenie konia. Na padoku możemy założyć zwierzęciu derkę siatkową, która pozwoli nam na zabezpieczenie konia nie tylko przed przegrzaniem, ale i owadami. Inną opcją jest moskitiera bądź frędzle doczepiane do kantara.
Bezpieczne padokowanie
Padokowanie to inaczej przebywanie na pastwisku. Lato jest idealną porą roku, aby spędzić tutaj wiele godzin. Zapewnijmy zatem swojemu koniu dostęp do wody pitnej oraz zacienione miejsce. Pozwoli to na wypoczynek oraz interakcje z pozostałymi osobnikami. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – sprawdźmy ogrodzenie wokół pastwiska oraz pozbądźmy się wszystkich ostrych elementów, które mogą być niebezpieczne dla konia.
Zadbaj o sen
W natłoku obowiązków i realizacji swojej pasji, jaką jest jazda konna, często zapominamy o tym, jak ważny jest zdrowy i spokojny sen. To właśnie on umożliwia nam regenerację ciała pod kątem fizycznym i psychicznym. Co więcej, prawidłowe wysypianie się daje nam energię do właściwego funkcjonowania w ciągu dnia. W tym celu warto odpowiednio zrelaksować ie przed położeniem do łóżka – w końcu natłok emocji nigdy nie pozwala nam szybko zasnąć. Wywietrzmy również pokój i zainwestujmy w wygodne łóżko. Składa się ono z wielu elementów, w tym materaca do spania, który jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do naszych anatomicznych kształtów ciała. To wszystko przekłada się na zdrowy sen w komfortowych warunkach.
Zasady istnieją po to, aby ich przestrzegać. Dotyczy to wielu sytuacji, w tym jazdy konnej. Mają one na celu zagwarantować zarówno nam, jak i zwierzęciu bezpieczeństwo. Warto zatem się do nich stosować, gdyż pomoże to uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.