Nie da się ukryć, że objawy niskiego poziomu cukru we krwi są wyjątkowo nieprzyjemne. U osoby zdrowej pojawiają się one, gdy nie dostarczymy do organizmu niezbędnej dawki węglowodanów lub kiedy minęło zbyt dużo czasu od ostatniego posiłku. W jaki sposób doświadcza to nasze ciało? Dowiedz się więcej!

Hipoglikemia – co to takiego?

Hipoglikemia nazywana jest również niedocukrzeniem. Polega na spadku poziomu glukozy we krwi poniżej 70 mg na decylitr. Należy mieć na uwadze, że to poważny stan, który może bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu. Glukoza odpowiada za zachowanie metabolicznej równowagi w organizmie. Za jej regulację odpowiedzialna jest trzustka. Wytwarza ona bowiem insulinę i glukagon, które kontrolują stężenie glukozy we krwi. To, jakie mamy stężenie glukozy, zależy jednak od kilku czynników – wchłaniania jej w jelitach, szybkości zużywania jej przez tkanki oraz produkcji w wątrobie i nerkach. Reakcja organizmu chorego przy spadku cukru jest bardzo ważna, ponieważ to dzięki niej pacjent wie, że ma zareagować. W ten sposób unika ciężkiego niedocukrzenia, które może doprowadzić nawet do utraty przytomności. Przyczyna takiego stanu rzeczy w przypadku chorych wynika najczęściej z niejedzenia niczego po przyjęciu insuliny, zbyt dużej przerwy pomiędzy przyjęciem insuliny lub wstrzyknięciem jej zbyt dużej ilości. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, należy zachować szczególną ostrożność.

Spadek cukru u zdrowej osoby – z czego wynika?

Jak rozpoznać niski poziom cukru we krwi?Warto wiedzieć, że objawy hipoglikemii mogą wystąpić nie tylko u tych, którzy chorują na cukrzycę. Zdarza się, że doświadczają je również zdrowe osoby. W ich przypadku przyczyną często jest pominięcie posiłków. Jeśli przez długi czas czegoś nie zjemy, możemy odczuć różne nieprzyjemne objawy. Może się tak zdarzyć nawet wtedy, kiedy spożyjemy jakiś posiłek, ale będzie on zawierał zbyt mało węglowodanów i kalorii. Spadek cukru nierzadko występuje na skutek intensywnego wysiłku fizycznego. Osoby, które regularnie trenują, powinny szczególnie na to uważać. Dużym zagrożeniem jest też niezdrowy sposób odżywiania się i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Znaczenie mogą mieć również zaburzenia odżywiania, niedobory hormonalne czy choroby wątroby lub nerek.

Hipoglikemia reaktywna – na czym polega?

Okazuje się, że hipoglikemia może mieć różne rodzaje. U osób chorych często występuje hipoglikemia reaktywna. Polega na tym, że do 3-5 godzin po spożyciu posiłku o dużej zawartości węglowodanów, możemy odczuć objawy spadku cukru. Nasz organizm nie reaguje prawidłowo na dostarczone przez nas pożywienie, przez co nadmiar insuliny wywołuje spadek stężenia glukozy we krwi. Warto uważnie to obserwować, ponieważ jeśli taka sytuacja się powtarza, może to świadczyć o insulinooporności. W zniwelowaniu tego zjawiska pomoże wprowadzenie regularnej i zdrowej diety, bogatej w warzywa i pełnowartościowe produkty. Dobrze jest też unikać spożywania zbyt dużej ilości słodkich, wysokoprzetworzonych produktów.

Objawy niskiego poziomu cukru we krwi

Objawy niskiego poziomu cukru we krwi to coś, co bardzo ciężko zignorować. Powodują, że nasze samopoczucie znacznie się pogarsza. Mogą również utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeśli doświadczamy spadku cukru, może pojawić się na przykład kołatanie serca i nerwowość. Będziemy odczuwać trudny do wytłumaczenia niepokój, który może doprowadzić do drażliwości i nerwowości. Bez wątpienia będziemy narażeni też na problemy z koncentracją. Może być nam ciężej się skupić na jakimś zadaniu. Na skutek tego pogorszy się nasza efektywność i produktywność. Przy silnym niedocukrzeniu występują nawet zaburzenia świadomości oraz równowagi, które uniemożliwiają wykonanie czegokolwiek. Może pojawić się też drżenie rąk i nadmierna potliwość. Często towarzyszy jej również blada skóra, mrowienie wokół ust i ogólne osłabienie. Możemy mieć problem ze swobodnym poruszaniem się. Następuje ponadto wzrost ciśnienia tętniczego i poszerzenie źrenic. Bardzo charakterystyczny jest silny, wilczy głód, który jest trudny do pokonania. W ekstremalnych przypadkach może dojść do utraty przytomności. W tym wypadku musimy liczyć na pomoc od kogoś z zewnątrz.

Zbyt niski poziom cukru we krwi – co zrobić?

Niski poziom cukru we krwi to stan, którego nie należy bagatelizować. Wymaga on bowiem naszej reakcji, która pozwoli na uniknięcie najgorszych objawów. W przypadku osób chorych na hipoglikemię konieczne jest jak najszybsze spożycie węglowodanów prostych, które zawierają około 10/15 g glukozy. Tyle mieści się w kostce cukru, puszce coli czy połowie szklanki soku owocowego. Ważne, aby w pierwszej kolejności spożyć coś, co jest łatwo przyswajalne. Następnie należy odczekać około 15 minut. Wtedy możemy sięgnąć po coś konkretniejszego, jak na przykład pieczywo. Pamiętajmy o dokonywaniu dokładnych pomiarów glukozy. Ciężka hipoglikemia jest tak niebezpieczna, ponieważ na skutek utraty przytomności nie możemy niczego dostarczyć do naszego organizmu. Dlatego musimy nie zapominać o noszeniu ze sobą ampułkostrzykawek z glukagonem, które druga osoba może nam wstrzyknąć w razie potrzeby.

Jak zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi?

Widzimy, jak ważne jest zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Na szczęście możemy zadbać o to na kilka sposobów. Jednym z nich jest zdrowa i zróżnicowana dieta. Warto uwzględnić w niej cukry naturalnego pochodzenia, na przykład ksylitol lub stewia. Zamiast słodkich przekąsek, postaw na owoce bogate w naturalną fruktozę. Konieczne jest też zatroszczenie się o regularną aktywność fizyczną. Wynika to z tego, że wysiłek wpływa korzystnie na nasz metabolizm. Musimy pamiętać, że po intensywnej aktywności fizycznej należy zadbać o regenerację. Jeśli chcemy mieć pewność, że skutecznie wypoczniemy, zainwestujmy w jakościowy i komfortowy materac. Możemy dowiedzieć się o nim więcej na blogu i kiedy już się zdecydujemy, zakupić go w sklepie stacjonarnym Płock.

Jeśli zmagamy się z hipoglikemią, poziom cukru to coś, co powinniśmy dokładnie kontrolować. O zbyt niskiej wartości świadczą różne nieprzyjemne objawy, takie jak zawroty głowy, trudności z koncentracją, pocenie się czy drażliwość. Aby ich uniknąć, należy jak najszybciej ustabilizować poziom cukru we krwi.

Przeczytaj także: Sypialnia dla par – jak stworzyć przestrzeń sprzyjającą relacji?