Prokrastynacja to zjawisko, z którym zmaga się bardzo duża część społeczeństwa. Mimo że termin ten nie jest wszystkim znany, spotykamy się z nim bardzo często w naszym życiu codziennym. Czym właściwie jest ten powszechnie występujący problem? Jakie nawyki mogą pomóc w jego rozwiązaniu?

Prokrastynacja- wyjaśnienie

Prokrastynacja to nic innego jak odkładanie wyznaczonych nam zadań na później. Często mylona jest ze zwykłym lenistwem, co jest błędne. Polega ona głównie na unikaniu obowiązków, prowadząc jednocześnie do opóźnienia ich wykonania. Często wiąże się również z ogromnym stresem, który wynika z przytłoczenia dużej ilości zadaniami na nas czekającymi. Gdy zmagamy się z prokrastynacją, zamiast od razu przystępować do powierzonych nam zadań, robimy wszystko, by tylko się nimi nie zająć. Angażujemy się naWalka z prokrastynacją - jakie nawyki mogą Ci w tym pomóc? przykład w sprzątanie, którego nie lubimy. Zaczynamy organizować szuflady lub rozpoczynamy czekającą na nas książkę. Tworzymy sobie wtedy listę czynności, którą wykonujemy, by nie zająć się obowiązkowymi zadaniami. Czujemy zbyt dużą presję z nimi związaną. Z tego powodu nie mamy ochoty na spróbowanie zmierzenia się z nimi. Jest również wiele innych przyczyn, z którymi wiązać się może odwlekanie zadań w czasie. Między innymi należeć do nich może nuda. Zadania, które zostały nam zlecone, nie wydają się nam wystarczająco interesujące, by je rozpocząć. Znacznie bardziej wolimy zająć się ulubionym serialem, treningiem lub spacerem z psem po pięknym mieście, jakim jest Płock. Prokrastynacja faktycznie może przynieść krótkoterminową ulgę, jednak przy większym okresie czasowym jest ona niezwykle szkodliwa. Ma ona bardzo negatywne skutki przede wszystkim dlatego, że prowadzi do późniejszego gromadzenia się czynności, które będziemy musieli wykonać w bardzo krótkim czasie, by sprostać oczekiwaniom zleceniodawcy. Jest to przede wszystkim bardzo szkodliwe dla naszego samopoczucia, które może ulec negatywnym zmianom. Stres i niepokój związany z ilością niewykonanych zadań może być niebezpieczny dla naszego nastawienia, a nawet zdrowia fizycznego. Jeśli nie zwalczymy prokrastynacji, zwiększone będzie u nas ryzyko wystąpienia chorób takich jak zaburzenia pracy serca, cukrzyca, otyłość, problemy skórne, a nawet depresja. Problem ten doprowadzi także do znacznego pogorszenia się wyników w pracy, a nawet przełoży się na relacje interpersonalne.

Zdrowa rutyna dnia- początek radzenia sobie z odwlekaniem zadań

Kluczem do zwalczenia prokrastynacji jest dbanie o siebie. Gdy będziemy prowadzić odpowiedni tryb życia, przyczyny związane z unikaniem wykonywania zadań nie będą się u nas pojawiać. Z tego względu należy dbać o własny organizm i prawidłową jego pracę. Między innymi dobrym pomysłem będzie zdrowe odżywianie. Warto zadbać o to, by nasze posiłki były zrównoważone oraz pełne witamin i minerałów. Pamiętajmy, jak ważne jest stwierdzenie „jesteśmy tym, co jemy”. Bardzo dobrym pomysłem jest także unikanie przetworzonej żywności. Szkodliwe składniki, które się w niej znajdują, są naprawdę dużym wrogiem dla zdrowia naszego organizmu. Powinniśmy zadbać o zdrowe nawyki, by czuć się lepiej we własnym ciele i mieć większą motywację do rozpoczęcia dnia. Zdrowie i pełne wartości śniadanie na pewno da nam dużo energii potrzebnej podczas wykonywania codziennych wyzwań. Równie korzystnym nawykiem, który powinniśmy wprowadzić do naszego życia, jest picie odpowiedniej ilości wody. Zaopatrzenie się w litrową butelkę z wyznacznikami czasowymi będzie w tym przypadku naprawdę dobrym pomysłem. Pomoże ona wprowadzić do naszego życia nawyk spożywania odpowiedniej ilości wody. Będzie to bardzo korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dzięki temu przyzwyczaimy się do konsekwencji względem wyznaczonych wcześniej zadań, co znacznie poprawi jakość naszej motywacji również w innych przypadkach. Zdrowe nawyki to nie tylko odpowiednie odżywianie się. Przede wszystkim warto wprowadzić również do życia dbanie o swoje samopoczucie. Odpowiedni relaks po pracy i balans między nią a życiem prywatnym, znacznie wspomoże motywację do wykonywania zleconych nam zadań. Z tego względu powinniśmy również zadbać o wysypianie się. Efektywny sen ma ogromny wpływ na nasz sposób funkcjonowania w ciągu dnia. Warto zadbać więc o środowisko, w którym śpimy. W łóżku powinniśmy zadbać przede wszystkim o właściwą higienę. Równie istotny jest odpowiedni materac, który warunkuje nasz stan po obudzeniu się. Właściwy jego wybór znacznie wspomoże zdrowie odpoczynku, który odbywamy. Warto zajrzeć na wpisy na naszym blogu, by dowiedzieć się więcej w tym temacie.

Przydatne techniki – zwalczanie prokrastynacji

Oprócz zachowywania właściwych nawyków w ciągu dnia istnieje wiele technik, które również skutecznie pomogą zwalczyć nadmiar prokrastynacji w naszym życiu. Bardzo powszechne jest między innymi dzielenie wyznaczonych zadań na mniejsze kroki. Dobrym pomysłem jest również rozłożenie ich w czasie. Dzięki temu będziemy odczuwać znacznie mniejszą presję psychiczną i łatwiej będzie nam wykonywać powierzone nam zadania. Przełoży się to także na naszą efektywność i wyniki w pracy. Równie polecaną techniką zwalczania prokrastynacji jest Pomodoro. Polega ona głównie na pracy przez 25 minut, po której zrobimy sobie 5-minutową przerwę. Po kilku takich cyklach warto zrobić sobie nieco dłuższą przerwę, na przykład na obiad lub spacer. Płock oferuje wiele pięknych miejsc na przechadzki wśród natury. Jeśli mamy trudności z wykonywaniem zadań, równie pomocne będzie ustawienie sobie minutnika na 5 minut, z nastawieniem, że będziemy wykonywać zadanie przez dokładnie ten czas. Ma to na celu wprowadzenie nas w wir pracy i zmotywowanie się do niej. Dzięki temu sposobowi będziemy tak naprawdę pracować przez znacznie dłuższy czas, co przyczyni się do efektywności wykonywanych przez nas obowiązków. Inną korzystną metodą walki z omawianym przez nas problemem, jest tworzenie list. Wystarczy na początku dnia ustalić sobie konkretne cele oraz zadania i zapisać je na kartce papieru. Jeśli będą one istnieć fizycznie, znacznie łatwiej będzie się nam trzymać wyznaczonych zadań. Zdecydowanie zyskamy dużą motywację do zmierzenia się z nimi. Równie ciekawym rozwiązaniem jest całkowita eliminacja rozpraszaczy. Telefon jest bardzo dużą przeszkodą dla walki z prokrastynacją. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w aplikacje, które ułatwią nam skupienie się na wykonywanych czynnościach. Polegają one na ustawieniu konkretnego czasu, w który nie będziemy korzystać z telefonu. Jeśli złamiemy ten zakaz, spali się pieczone przez nas wirtualne ciasto lub roślinka przez nas hodowana przestanie rosnąć. Takie wizualizacje znacznie poprawiają naszą motywację do unikania szkodliwych rozpraszaczy.

Pamiętajmy o tym, jak bardzo negatywny wpływ ma prokrastynacja na nasze życie. Warto więc wprowadzić do niego zdrowe nawyki, które polepszą nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem będzie także korzystanie z technik zwalczających prokrastynację, które będą bardzo korzystne dla naszych wyników w pracy.

Przeczytaj także: Jak materace mogą wpłynąć na prawidłowy rozwój młodego człowieka?