Joga to idealny aktywność na odstresowanie. Jeśli zmagasz się z ciągłym napięciem i niepokojem, koniecznie spróbuj swoich sił i sprawdź, czy jest to dobry sposób na relaks dla Ciebie.

Ciało w stresie – co się z nim dzieje?

Podczas sytuacji stresowych w ciele zachodzi wiele reakcji, które są odpowiedzialne za odczuwanie dyskomfortu, a także szkodzą ogólnemu zdrowiu organizmu. Aktywacji ulega układ nerwowy współczulny. To on odpowiada za reakcję określaną mianem „uciekaj albo walcz”. Uwalniane są wtedy hormony stresu – w szczególności kortyzol i adrenalina. Wzrasta ciśnienie krwi, przyspieszony staje się rytm oddychania oraz akcja serca. Aktywność mięśniowa jest zwiększona, a ciało znajduje się w pełnej gotowości do działania.

Wszystkie mechanizmy związane z odczuwaniem stresu czasowo hamują niektóre funkcje w ciele. Mowa tu o trawieniu, odporności i działaniu układu rozrodczego. Poza tym wydzielane są znacznie większe ilości glukozy we krwi. Mają one za zadanie dodać organizmowi dodatkowej energii potrzebnej do adekwatnej obrony w sytuacji stresowej.

Wszystkie wskazane reakcje są w pełni naturalne. Jednak jeśli pojawiają się często – szkodzą ogólnemu dobrostanowi. Zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Chroniczny stres zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na rozmaite choroby cywilizacyjne. Właśnie dlatego tak ważne jest nauczenie się zdrowych strategii zarządzania stresem i dbanie o obniżanie napięcia.

Joga jako idealny sposób na stres - jak zacząć swoją przygodę?Jak aktywność fizyczna wpływa na poziom lęku?

Jedną z podstawowych kwestii wpływających na poziom lęku jest aktywność fizyczna. Uprawianie sportu pobudza wydzielanie endorfin. Poprawiają one nastrój i zmniejszają uczucie stresu. Poza tym ruch pozwala mięśniom się rozluźnić. Dzięki temu wiele osób zauważa po treningu brak bólu głowy czy klatki piersiowej.

Aktywność fizyczna jest też dla niektórych osób skutecznym sposobem na odprowadzenie negatywnej energii i stresu, umożliwiając jednostce wyrażanie emocji poprzez ruch. Regularne ćwiczenia przyczyniają się do ogólnej poprawy samopoczucia, a także do zwiększenia poziomu energii, której często brakuje osobom żyjącym w chronicznym stresie.

Na czym polega joga?

Joga to rodzaj aktywności fizycznej, który pochodzi ze starożytność. Niegdyś była praktykowana z silnym naciskiem na mentalność i duchowość. Dzisiaj raczej pełni funkcję dbania o umysł i ciało. Jest to wszechstronna praktyka, którą można dostosować to wszelkich poziomów zaawansowania, możliwości fizycznych i celów danej osoby. Aby rozpocząć swoją przygodę z jogą, warto udać się na zajęcia z instruktorem. Treningi są dziś organizowane w praktycznie każdym większym mieście, takim jak Płock.

Jednym z bardzo ważnych elementów jogi jest relaksacja, regeneracja ciała i umysłu. Praktykowanie asan, czyli określonych pozycji ciała, prowadzi do głębokiego odprężenia, skutecznie redukującego napięcia. W połączeniu z pranajamą (kontrolą oddechu), organizm jest w stanie szybko się zrelaksować. Regularne ćwiczenie jogi, podobnie jak uprawianie każdej innej dyscypliny sportowej, może znacznie poprawić jakość codziennego życia, a także pozytywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia.

Jakie ćwiczenia są najlepsze?

Joga oferuje wiele różnorodnych ćwiczeń i technik, które są pomocne w redukcji stresu i poprawie samopoczucia. Które z nich warto wyróżnić?

  • Asany rozciągające – pozycje relaksacyjne, rozciągające mięśnie pleców, karku i nóg, wpływają dobroczynnie zarówno na ciało, jak i na umysł.
  • Techniki oddechowe – spokojny i kontrolowany oddech przez nos pomaga w redukcji stresu. Ciekawą opcją jest też naprzemienne oddychanie przez lewe i prawe nozdrze.
  • Medytacja i uważność – skupienie się na teraźniejszości, na swoim ciele i uważne obserwowanie myśli to coś, co sprzyja uspokojeniu umysłu. W połączeniu z powtarzaniem spokojnej mantry stanowi doskonały sposób na wykreowanie atmosfery spokoju i pozytywnego nastawienia.

Jak wspierać swoje zdrowie psychiczne?

Joga może stać się jednym z najważniejszych elementów dbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Jednak nie może stanowić jedynego elementu codziennej rutyny, który ma obniżyć poziom odczuwanego stresu. Należy zadbać również o inne aspekty, które będą pomocne w redukowaniu napięcia.

Przede wszystkim niezwykle ważny jest sen. To właśnie nocą ciało ma najlepsze warunki do regeneracji i może się najbardziej efektywnie odprężyć. Pamiętaj o tym, aby dobrze wyposażyć swoją sypialnię. Różne rodzaje łóżek, materacy i poduszek, które są dostępne w sklepach, mogą znacząco podnieść jakość Twojego wypoczynku.

Kolejny element wpływający na poziom stresu w życiu to dieta. Dobrze zbilansowane posiłki mogą okazać się niezwykle cennym elementem dbania o higienę psychiczną. Zwrócić uwagę warto również na relacje międzyludzkie. Otaczanie się bliskimi osobami, które stanowią sieć wsparcia, jest kluczowe i pomaga przetrwać nawet najtrudniejsze chwile w życiu.

Jeśli codziennie zmagasz się z wysokim poziomem stresu i nie możesz znaleźć żadnej dyscypliny sportu, która Ci się podoba, wypróbuj jogę. Może okazać się, że podniesie jakość Twojego życia i odmieni Twoją codzienną rutynę aż o 180 stopni!