Sypialnia – miejsce relaksu, odpoczynku i snu. Każdy z nas powinien posiadać takie miejsce w swoim domu, jednak aby mogło nam prawidłowo służyć, powinno być w wyjątkowy sposób urządzone. Spokojne wnętrze, wygodne łóżko, ergonomiczne poduszki, miękkie koce i przede wszystkim odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb materac. Niestety wielu z nas ma problem z prawidłowym wyborem materaca, dlatego w tym artykule wskazane będą najważniejsze czynniki, na które warto zwrócić uwagę kupując materac.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac?

Materac – na pierwszy rzut oka go nie widać, jednak gdy tylko położymy się na łóżku, czujemy komfort i wygodę. Aczkolwiek rola materaca nie sprowadza się tylko do zapewnienia komfortowych warunków – przede wszystkim musi zapewniać odpowiednie podparcie naszemu kręgosłupowi. Za stabilizację odpowiada twardość materaca, która jest dobierana na podstawie indywidualnych preferencji oraz wagi – co do zasady, im nasza waga jest większa, tym twardszy materac wybieramy. Ponadto długość podłoża powinna być przynajmniej o 20 cm dłuższa od naszego wzrostu. Odczuwalny komfort zależy również od rodzaju materaca do spania, tylko jaki wybrać?

Materac piankowy kontra materac lateksowy

Materac piankowy czy lateksowy - czym się kierować?Materace piankowe w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Stało się to za sprawą ich niezwykłych właściwości oraz cech. Otóż materace piankowe posiadają wkład składający się w całości z innowacyjnej pianki. To właśnie dzięki niej:

  • idealnie dopasowują się do kształtu naszego ciała,
  • stabilizują kręgosłup i umożliwiają mięśniom regenerację,
  • są lekkie, co umożliwia transport oraz obracanie,
  • są higieniczne i antyalergiczne.

Pianki mogą być różnego typu – np. termoelastyczne lub wysokoelastyczne. Wśród materacy piankowych wyróżnić można także materace lateksowe. Pomimo należenia do tej samej grupy w znaczący sposób różnią się od materacy piankowych. Materace do łóżka z wkładem lateksowym składają się z naturalnego surowca – mleczka kauczukowego, który jest znacznie cięższy od pianki. Z uwagi na ten fakt są także droższe, jednak czy ich właściwości są tego warte? Sami o tym zdecydujmy, jednakże warto wiedzieć, że tego rodzaju materac jest niezwykle antyalergiczny. Mleczko kauczukowe posiada właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne, które nadają niezwykłej higieniczności materacowi. Ponadto sam wkład posiada wiele malutkich otworów, dzięki czemu zwiększa się cyrkulacja powietrza wewnątrz oraz pozwala zachować prawidłowy poziom wilgoci. Dodatkową cechą, którą zapewnia wkład lateksowy, jest korzystny wpływ na krążenie. Materac lateksowy jest szczególnie polecany alergikom, jednak spać na nim może tak naprawdę każdy.

Wybierając materac, na którym będziemy spać trzeba kierować się swoją wagą, wzrostem, indywidualnymi preferencjami odnośnie twardości, a także rodzajem wkładu materaca. Do najbardziej uniwersalnych materacy należą materace piankowe oraz materace lateksowe. Wiele je łączy, jednak posiadają widoczne różnice, dlatego wybierzmy ten, który bardziej pasuje do naszych potrzeb.