Materac hybrydowy to najnowszy trend wśród osób, które dbają o swój sen. Czy jednak moda ta ma zastosowanie w praktyce? Jak wypada tego typu materac na tle standardowego modelu sprężynowego. Czy w ogóle warto inwestować w rozwiązania premium? Oto odpowiedzi!
Sen i materac – to duet, od którego zależy więcej, niż każdy z nas się spodziewa
Zdrowie to coś, do czego musimy zacząć podchodzić znacznie poważniej. W tym momencie w Polsce zmagamy się z tragiczną epidemią ciągłego siedzenia w miejscu przed komputerem, pandemią stresu, a także z handlem wymiennym – życie rodzinne, realizacja pasji, a nawet trening, za sen. To droga donikąd. Jako ludzie musimy spać. To jeden z najważniejszych elementów naszego codziennego funkcjonowania. Jednak nie wystarczy wyznaczyć odpowiednich ram godzinowych, położyć się i liczyć na to, że nasz organizm zrobi wszystko za nas. To my musimy stworzyć odpowiednie warunki do tego, by nasze ciało mogło odpocząć i delektować się wypoczynkiem, na jaki zasługuje – snem, na jaki zasługuje. Bez tego nieustannie tracimy to, co powinno być najważniejsze – nasze własne, niezastąpione zdrowie. Zróbmy więc coś, by wesprzeć nasz organizm w szlachetnej walce o jego dobro. Postawmy na taki materac, który będzie idealnie realizował potrzeby względem ergonomii, komfortu, higieny, mikroklimatu i jakości odpoczynku. To pora na zmianę podejścia. Jednak tego typu rewolucje nie mogą być pisane palcem po wodzie. Fachowa wiedza to klucz do tego, by spać zdrowiej i lepiej. Nad nowoczesnymi materacami i poduszkami pracuje sztab ekspertów z wielu branż. W laboratorium SleepLab firmy Hilding spotykają się naukowcy, którzy zajmują się pracą ludzkiego mózgu, fizjologią, anatomią, ergonomią i wieloma innymi dziedzinami. Ich wiedzę możemy wdrożyć w życie my. Jednak zanim podejmiemy pochopne decyzje, zapoznajmy się z tym, z czym mamy w rzeczywistości do czynienia.
Czym charakteryzuje się materac hybrydowy?
Materac hybrydowy to nowy produkt na rynku. Jest to konstrukcja, która wyekstrahowała najlepsze cechy materacy sprężynowych i piankowych, by później połączyć je w jeden, niespotykany do tej pory innowacyjny produkt. Na spodniej części materaca znajdują się sprężyny multipocket. Konstrukcja kieszeniowa została jednak połączona w tym wypadku z wysokiej jakości piankami elastycznymi, które znajdują się na górnej części materaca. Oznacza to, że leżący może zatopić się bez pamięci w termoelastycznej powłoce, jednak utrzymywać będzie wciąż znakomite podparcie dla ciała, które zapewni praca sprężyn od dołu. Materace hybrydowe faktycznie łączą kluczowe aspekty tych dwóch typów materacy. Są to rozwiązania, które doceni każdy, kto choć raz miał okazję być pod presją wyboru idealnego materaca piankowego lub znakomitego materaca sprężynowego. Tu nie ma żadnych kompromisów – to czysty komfort, który zresztą nie jest obarczony zwyczajnymi wadami tych typów materacy – np. w przypadku materacy sprężynowych będzie to gorsze radzenie sobie z higieną snu niż ma to miejsce w przypadku materacy piankowych.
Co wyróżnia materac sprężynowy?
Skoro przeszliśmy do tego, że zamiast zadawać pytanie – materac piankowy czy sprężynowy? – doszliśmy do pytania – materac sprężynowy czy hybrydowy? Skupmy się teraz na tych tradycyjnych konstrukcjach. Od lat stosowane są w nich różnego rodzaju usprawnienia, które mają sprawić, że będziemy sięgać po nie częściej. Pierwsze rewolucje to wdrożenie maty kokosowej, która utwardza powierzchnię materaca i zapewnia znakomite parametry względem radzenia sobie z alergenami i higieną wewnątrz konstrukcji, a także montaż elastycznej pianki z zewnątrz. Ten drugi pomysł był wrotami do powstania materacy hybrydowych. Materace sprężynowe wciąż jednak mają to do siebie, że oferują znakomitą trwałość w bardzo niskiej cenie, są stosunkowo odporne na odkształcenia, a ich aktualna konstrukcja jest efektem wieloletnich usprawnień i badań. Wadą jest jednak komfort – wciąż wiele osób sięga po piankowe materace dlatego, że sprężynowe postrzegane są jako te mniej wygodne i toporne. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej.
Kiedy lepiej wybrać materac sprężynowy, a kiedy hybrydowy?
Zasadniczo przy wyborze musimy skupić się także na naszych możliwościach finansowych. Materace sprężynowe są tańsze – o wiele tańsze. Materace hybrydowe to modele z najwyższej półki, wyróżniające się niezwykle zaawansowanymi i nowoczesnymi konstrukcjami. Nie da się ukryć, że różnica 1500 złotych dla wielu osób jest decydującym czynnikiem w kwestii zakupu zdrowego rozwiązania do sypialni. Jednak jeśli budżet na to pozwala, wybór hybrydy jest niewątpliwie bardzo odważnym i słusznym krokiem. Tego typu materac zachowuje swoje parametry na niewiarygodnie długi czas. Antyalergiczny charakter, potencjalna obecność certyfikatów medycznych i zaawansowana konstrukcja wspierająca wypoczynek, to główne zalety hybrydowych materaców. Co jeszcze musisz wiedzieć, gdy przedmiotem Twojego zainteresowania jest materac hybrydowy? Opinie użytkowników często wskazują na różnice w wielkości – materace hybrydowe często są wyższe, czy komforcie – choć to jest kwestia indywidualna.
Czym wyróżniają się wysokiej jakości materace?
Materace wysokiej jakości wyróżniają się długim okresem gwarancyjnym. To principium przez lata było traktowane niezbyt poważnie – dlatego, że wielu klientów w ogóle nie brało pod uwagę możliwości zwrotu wadliwego produktu. Dziś jest jednak inaczej – im dłuższy okres gwarancyjny tym większa szansa, że dany produkt będzie działać poprawnie przez wiele lat. Wysokiej klasy materace tworzone są przez osoby, które mają pasję do tego, co robią. Widać ją w pracy laboratorium SleepLab – to grupa ekspertów marki Hilding, która faktycznie chce zmienić coś na świecie i zrealizować wizję założyciela tej firmy – zapewnić światu zdrowy sen.
Ile kosztują materace sprężynowe a ile hybrydowe?
Tanie materace sprężynowe, takie jak Hilding Fandango to koszt od około 700 złotych. Natomiast najtańsze modele hybrydowe kosztują na promocjach nawet 1500 złotych, jednak częściej jest to wydatek rzędu 2600 złotych za model o niewielkich gabarytach, który dostosowany jest do standardowej ramy łóżka. Sporej wielkości materac sprężynowy 140×200 Hilding Fandango kosztuje około 1000 złotych. Różnica jest więc dosyć wyraźna. Dwuosobowy materac hybrydowy 160×200 Hilding Electro to koszt rzędu 4300 złotych. Modele hybrydowe faktycznie skierowane są więc dla osób bezkompromisowych, które chcą mieć w swojej sypialni najlepsze rozwiązania na rynku.
Jakie materace sprężynowe i hybrydowe posiada w swojej ofercie Hilding?
W ofercie Hilding znajduje się wiele materacy wysokiej klasy. Warto skupić się na tych najbardziej renomowanych seriach.
Materac sprężynowy Hilding Flamenco – jest to wysokiej jakości materac sprężynowy kieszeniowy, który korzysta z 7-strefowej sprężyny kieszeniowej. To nowoczesna konstrukcja, która łączy ze sobą niezwykle skutecznie pracujące na komfort leżącego sprężyny z piankami, które zapewniają odpowiednie właściwości względem higieny i mikroklimatu. Hilding Flamenco wyróżnia się aż 15-letnim okresem gwarancyjnym. Jest to materac dla alergików. Jest to także model dwustronny – można przewracać go z jednej na drugą i cieszyć się komfortem na dłuższy czas, lub znaleźć tę, na której wypoczywa nam się lepiej – wygodniej i skuteczniej. Zdejmowany pokrowiec Velvet New lub Tencel New można prać w wysokiej temperaturze.
Materac hybrydowy Hilding Electro – dwustronna hybryda, która pozwala na skuteczny wypoczynek każdego użytkownika – niezależnie od jego parametrów ciała. To my decydujemy, jak dobierzemy parametry powierzchni – możemy układać pianki w różnych konfiguracjach, które pozwalają, na osiągniecie odpowiedniego nacisku i rozłożenia masy ciała w trakcie odpoczynku. Różnorodna twardość, bardzo wysoki standard wykonania, nowoczesne rozwiązania marki Hilding, długi czas gwarancji, możliwość prania antyalergicznego pokrowca Tencel w temperaturze 60 stopni Celsjusza to tylko niektóre z wielu zalet Hilding Electro. To jeden z najlepszych materacy hybrydowych dostępnych w tym momencie na rynku.
To jedynie przykładowe modele, producent ten ma w swojej ofercie znacznie więcej interesujących propozycji.