Sen zajmuje przeważnie osiem godzin z naszego dnia, co stanowić może nawet ⅓ doby, a w przeliczeniu na lata – mniej więcej 27 lat. Jest to niezwykle duża część czasu, dlatego też warto zadbać, aby była spędzona na komfortowym materacu. Decydując się na zakup idealnego modelu często wiele osób ulega aktualnie panującym trendom – czyli dominującym na rynku produktom piankowym oraz lateksowym. Czym one są oraz który warto zakupić?

Czym jest materac piankowy?

Materac piankowy – materace piankowe składają się przede wszystkim z innowacyjnie stworzonej pianki, dzięki której zyskują niepowtarzalne cechy. Umożliwiają one:

  • doskonałe dopasowanie się do ciała użytkownika,
  • równomierne rozłożenie ciężaru,
  • lekkość ułatwiająca transport oraz obracanie materaca,
  • higieniczność.

Materace do spania z wkładem piankowym posiadają kilka rodzajów pianki. Należy do nich pianka wysokoelastyczna – uniwersalny materiał, który często stanowi bazę lub cały wkład materaca. Odpowiada za profilowanie materaca, jego twardość oraz wytrzymałość, która połączona jest z odpornością na odkształcenia. Innym rodzajem pianki jest pianka termoelastyczna, dzięki której materac przyjemnie otula ciało. Reaguje on na temperaturę ciała oraz nacisk, przez co w sposób idealny dostosować się może do kształtów użytkownika. Do materacy piankowych należą również materace lateksowe.

Czym jest materac lateksowy?

Materace piankowe czy lateksowe - które są wygodniejsze?Materac lateksowy pod względem właściwości jest niezwykle podobny do materacy piankowych, również prawidłowo odciąża kręgosłup, zapewnia wysoki poziom wygody. Jednak pomimo podobieństw, wyróżnić tutaj można znaczące różnice. Pojawiają się one już we wkładzie, ponieważ w materacach lateksowych nie zastosowano pianki, a naturalnego pochodzenia surowiec, jakim jest mleczko kauczukowe. To właśnie dzięki niemu materac do łóżka z wkładem lateksowym posiada właściwości antyalergiczne. Mleczko kauczukowe w naturalny sposób działa antybakteryjnie i antygrzybicznie, przez co tworzy niezwykle higieniczne środowisko. Z uwagi na ten fakt jest rekomendowany szczególnie alergikom.

Który materac jest lepszy – piankowy czy lateksowy?

Decydując się na zakup materaca trzeba mieć na uwadze jego pozytywne, jak i negatywne strony. Materac powinien być odpowiednio dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, czyli wagi, wzrostu, preferowanej twardości czy stanu zdrowia. Wybierając produkty piankowe lub lateksowe musimy szczegółowo rozważyć na jakich właściwościach nam zależy najbardziej. Jeśli chcielibyśmy materac prawidłowo podpierający nasze ciało podczas snu – piankowy będzie idealny. Natomiast, jeśli cierpimy na alergie – tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się model lateksowy.

Zakup materaca nie należy do łatwych. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że jego cechy powinno się dobierać indywidualnie do użytkownika. Tylko wtedy można jednoznacznie stwierdzić, czy materac ten zalicza się do idealnych, czy może trzeba szukać dalej.