Wciąż na naszym społeczeństwie można znaleźć osoby, które nie doceniają znaczenia zdrowego snu. To właśnie dzięki niemu możemy rano budzić się pełni energii i wypoczęci, a także prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Odznacza się on wysoką jakością, odpowiednią długością, a także głębokością. Na zdrowy sen wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest odpowiednio skomponowane łóżko. A z czego powinno się składać?

Po pierwsze – rodzaj łóżka

Łóżko to dla wielu z nas w odpowiednio skomponowane i składające się z licznych akcesoriów sypialnianych miejsce, w którym możemy odpocząć. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, że łóżko to też sama rama, można nawet rzec – podstawa? Na współczesnym rynku możemy znaleźć kilka rodzajów łóżek, które różnią się przede wszystkim wyglądem. Do najpopularniejszych zaliczyć można łóżka tapicerowane, które poprzez materiał odporny na ścieranie są łatwe do utrzymania w czystości. Co więcej, możemy z łatwością dopasować je do aktualnej aranżacji! Innymi, ale równie dobrymi produktami są łóżka metalowe oraz drewniane.

Po drugie – materac do spania

Materac do spania to element, bez którego chyba żaden człowiek nie wyobraża sobie zdrowego i komfortowego wypoczynku. Dlaczego? Jak się okazuje, tylko on pozwala na właściwe wsparcie całej sylwetki użytkownika, przez co gwarantuje prawidłową regenerację mięśni. Jest to możliwe z uwagi na niemalże idealne dopasowanie się anatomicznych kształtów ciała. Decydując się na wysokiej jakości materac do spania, warto uwzględnić pięć najważniejszych kwestii, czyli wiek użytkownika, stan zdrowia, stopień twardości, rozmiar oraz rodzaj wypełnienia. Oznacza to, że najważniejszą rolę odgrywają tutaj indywidualne potrzeby oraz preferencje osoby, która będzie na nim wypoczywać.

Po trzecie – stelaż

Łóżko wybrane, materac również – to teraz czas przypomnieć sobie o niezwykle ważnym elemencie wyposażenie każdego łóżka. Stelaże, bo właśnie o nich mowa, to konstrukcje, które umieszcza się wewnątrz łóżka. Na nich umieszcza się podłoże do spania, któremu zapewniają najlepsze wsparcie oraz stabilizację. W ten sposób poprawiają wentylację, tym samym umożliwiając całkowite odparowanie zebranej wewnątrz wilgoci. Oprócz tego korzystnie wpływają na komfort wypoczynku oraz trwałość modelu. Pamiętajmy jednak, aby przy ich wyborze uwzględnić rodzaj podłoża do spania oraz materiał, z jakiego zostały stworzone. Na rynku dostępne są modele z drewna bukowego, brzozowego lub sosnowego w wersji z możliwością regulacji lub bez.

Po czwarte – ochraniacz na materac

Niezbędne akcesoria sypialniane, czyli w co warto zainwestować?Materace do spania to produkty, które wyróżniają się antyalergiczność, jednak przy codziennym użytkowaniu i tak ulegają zabrudzeniu. W końcu niekoniecznie mamy wpływ na bytujące tam roztocza, bakterie, a nawet ilość pozostawionego martwego naskórka. Aby móc chronić swój materac zarówno przed zabrudzeniami, jak i zanieczyszczeniami, warto zainwestować w nowoczesne produkty, takie jak ochraniacze na materac. Stanowią one nakładkę higieniczną, która jest w stanie korzystnie wpłynąć na higieniczne i antyalergiczne warunki do wypoczywania. Co więcej, wiele modeli składa się z wodoodpornych materiałów, przez co dodatkowo zabezpieczają podłogę do spania. Dzięki temu idealnie sprawdza się w sypialni dzieci i nie tylko.

Po piąte – kołdra

Chyba każdy z nas uwielbia przytulać się od ciepłej kołdry, a zdecydowana większość uwielbia się nią okrywać w czasie snu. Nic dziwnego – w końcu zapewnia nam przyjemne wrażenie otulenia. Jednak najważniejszą rolę każdej kołdry jest zagwarantowanie nam komfortu termicznego. Oznacza to, że w chłodne dni zapobiega wychładzaniu się ciała, a w gorące – przegrzewaniu. Aby było to możliwe, to należy w pierwszej kolejności uwzględnić gramaturę wybranego modelu. Im jest ona wyższa, tym kołdra jest grubsza i cieplejsza, co z pewnością sprawdzi się w chłodne dni. Jeśli chodzi o rozmiar, to zaleca się, aby była szersza o 20-40 cm od materaca. Natomiast rodzaj wypełnienia decyduje o jej właściwościach.

Po szóste – poduszka

Oprócz materaca i kołdry przydałoby się coś, na czym możemy oprzeć głowę. Z pomocą przychodzi nam tutaj szeroka gama poduszek, które możemy dopasować do siebie w zależności od rodzaju wypełnienia czy kształtu, który determinowany jest pozycją, w jakiej śpimy. Jest to niezwykle ważne, gdyż odpowiada ona za zapewnienie nam najlepszych warunków do wypoczywania poprzez wspieranie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup szyjny. Na jej wybór duży wpływ ma także wysokość oraz stopień twardości. W przypadku standardowych modeli nie musimy się martwić o rozmiar, gdyż najczęściej są dostępne modele 70×80 cm.

Po siódme – pościel

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie komfortowego wypoczynku w łóżku z kołdrą i poduszką, które składają się tylko z wypełnienia i poszewki. Wówczas byłyby w znaczny sposób narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz szybciej straciłyby pierwotne właściwości. Z uwagi na to, warto wyposażyć łóżko również w pościel. Składa się ona z materiału, w który możemy ubrać zarówno poduszkę, jak i kołdrę. Musimy jednak pamiętać, aby był on idealne dopasowany do wymiarów w obu produktów. Poprzez zwrócenie uwagi na wysokiej jakości materiał, możemy sobie zapewnić dodatków higieniczne i antyalergiczne środowisko!

Po ósme – prześcieradło

Prześcieradło pełni podobna do pościeli funkcję, gdyż odpowiada w dużym stopniu za zabezpieczenie materaca przed zniszczeniem czy zabrudzeniami. Oznacza to, że w znaczący sposób jest w stanie podnieść jakość i komfort naszego wypoczynku, a to wszystko poprzez zapewnienie odpowiedniej higieny. Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje – prześcieradła z gumką, które są obecnie najpopularniejsze oraz klasyczne, bez gumki. Natomiast przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na dwie kwestie – rozmiar oraz materiał, z jakiego zostały wykonane.

Nie każdy z ans zdaje sobie sprawę z tego, że na zdrowy i spokojny sen poświęcamy średnio ⅓ swojego życia. Można zatem śmiało uznać, że w ciągu dnia przesypiamy około ośmiu godzin dziennie. Dla jednych to mało, a dla innych bardzo dużo. Niezależnie od indywidualnego podejścia, warto zadbać, aby ten czas był spędzony w jak najlepszych warunkach. Zapewnić to może odpowiednio skomponowane łóżko.

Przeczytaj także: