Wyprawa w góry z psim przyjacielem może być niezapomnianą przygodą! Ważne jest jednak dobre przygotowanie się do wyjazdu, wybranie odpowiednich tras i zorganizowanie urlopu tak, aby pies miał możliwość zaspokojenia swoich potrzeb. O czym nie można zapomnieć planując wyprawę trekkingową z psem?

Pies w górach – najważniejsze regulacje prawne

Pierwsza kwestia, którą warto rozważyć planując trekking z psem w górach, dotyczy tego, że nie wszędzie czworonogi są mile widziane. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadza całkowity zakaz wstępu psów do Parków Narodowych. Na szczęście nie oznacza to, że wyjścia z psem w góry są jednoznacznie zakazane! Dyrekcja parku może zmodyfikować przepisy i autonomicznie zadecydować czy na dany teren można wejść z pupilem, czy też nie.

Zakazy wynikają przede wszystkim z zapachów pozostawianych przez psy, które wpływają na środowisko i mogą szkodzić dzikim zwierzętom mieszkającym na danym terenie. Przyczyną zakazów są też częste nieodpowiedzialne zachowania właścicieli polegające na spuszczaniu czworonogów ze smyczy, a także na niesprzątaniu po swoich psach.

Psy mogą towarzyszyć swoim właścicielom podczas trekkingu w Karkonoszach, w Górach Stołowych, a także w Magurskim i Ojcowskim Parku Narodowym. Warto jednak zawsze sprawdzać mapę, gdyż zdarza się, że pewne szlaki są pozbawione tej możliwości. Zdecydowanie zakazane jest wchodzenie z psem na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Czego pies potrzebuje w górach?

Jednym z kluczowych kroków związanych z planowaniem wycieczki w góry z psem, jest zrobienie listy potrzebnych przedmiotów. Co koniecznie należy zabrać ze sobą na wspólny trekking?

 • Wyprawy trekkingowe z psem - o czym nie można zapomnieć?Wygodne szelki – najlepsze są szelki typu guard. Ich fizjologiczna konstrukcja w żadnym stopniu nie ogranicza ruchów. Obroża zdecydowanie nie sprawdzi się podczas wędrówki w trudnych, górskich warunkach.
 • Długa linka – długość smyczy w góry powinna wynosić minimalnie 5 metrów. Pies potrzebuje bowiem swobody i nie powinien podczas trekkingu maszerować przy nodze właściciela. Warto też zaopatrzyć się w amortyzator pochłaniający ewentualne szarpnięcia.
 • Butelka na wodę i miska – woda to podstawa, a zapas płynów należy wyliczyć biorąc pod uwagę dystans i warunki pogodowe. Doskonale sprawdzi się składana miseczka, która zajmie mało miejsca w plecaku.
 • Karma – posiłek powinien być podany psu najpóźniej 2 godziny przed rozpoczęciem wycieczki. W trakcie marszu nie należy karmić psa, gdyż może to doprowadzić nawet do skrętu żołądka!
 • Worki na odchody – sprzątanie po swoim psie to podstawa kultury na szlaku.
 • Legowisko – jest niezwykle ważne po zakończeniu wędrówki i udaniu się na wypoczynek do bazy noclegowej. Podobnie, jak właściciel po intensywnym wysiłku potrzebuje snu na wygodnym materacu, który umożliwi mu rozluźnienie mięśni i zapadnięcie w głęboki sen – takim, jak jeden ze sklepu https://sleepinghouse.pl/136-materace-140×200 – zwierzak musi się komfortowo wyspać. Dzięki możliwości skorzystania z domowego legowiska, pies poczuje się bezpiecznie i będzie mógł się zregenerować przed kolejnym dniem pełnym wyzwań.
 • Opcjonalnie buty i ubranie – mróz, asfalt, kamienisty szlak, a także upał – wszystko to sprawia, że pies może uszkodzić swoje opuszki. Warto więc mieć ze sobą specjalne psie obuwie. Dla psich zmarzluchów (w szczególności tych nieposiadających podszerstka) warto też zabrać ubranko.
 • Apteczka – powinien się w niej znaleźć przede wszystkim bandaż, woda utleniona i gaza, a jeśli pies przyjmuje leki na stałe – je również należy ze sobą zabrać.
 • Pas biodrowy – znacznie zwiększy wygodę właściciela. Eliminuje bowiem konieczność trzymania smyczy.
 • Kaganiec – w niektórych miejscach może być wymagany. Z reguły dotyczy to tłocznych schronisk.
 • Książeczka zdrowia – w górach zawsze należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa, ze szczególnym uwzględnieniem zaświadczenia o szczepieniu na wściekliznę.

Kultura na szlaku

Wybierając się z psem na górski szlak, należy zawsze mieć czworonoga na smyczy. Pies biegający luzem może niszczyć chronioną roślinność, płoszyć dzikie zwierzęta, a także utrudniać wędrówkę innym osobom. Należy mieć na uwadze to, że nie każdy człowiek czuje się bezpiecznie w towarzystwie psa! Dodatkowo, jeśli czworonóg natknie się na innego zwierzaka, może dojść do niebezpiecznej sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu obu psów.

Nie należy pozwalać psu podchodzić do obcych osób – nawet gdy znajduje się na smyczy. Warto też być asertywnym i nie pozwalać obcym turystom zaczepiać swojego zwierzaka. Może być to dla niego stresujące – w szczególności podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Podstawą psiego savoir-vivre’u jest oczywiście sprzątanie odchodów! Powinny zawsze trafiać do kosza – pozostawianie ich w lesie jest karygodne.

Jaki nocleg wybrać?

Jednym z wyzwań może okazać się wybranie bazy noclegowej, która jest blisko wyjścia na szlaki, znajduje się w spokojnej okolicy, a jednocześnie jest przyjazna zwierzętom. Jest to jednak kluczowa kwestia! Pies po długim dniu spędzonym na szlaku potrzebuje wypoczynku. Zdecydowanie należy zrezygnować ze spania w schroniskach górskich. Najlepszym wyborem będą pokoje lub apartamenty na uboczu, w których jest cisza i spokój.

Wszystko też zależy od charakteru konkretnego psa. Jeśli zwierzak jest towarzyski i potrafi odnaleźć się w towarzystwie obcych ludzi, będzie dobrze czuł się nawet w tłocznym hotelu. Jednak psi introwertycy zdecydowanie bardziej docenią cichy domek z dala od tłumu turystów.

Trekking z psem może być doskonałym sposobem wspólnego spędzania wolnego czasu. Należy jednak mieć na uwadze to, aby dobrze się do takiej wycieczki przygotować. Kluczowe jest przemyślane spakowanie plecaka, dobranie trasy do możliwości fizycznych psa, a także przestrzeganie podstawowych zasad – zarówno prawnych, jak i tych dotyczących kultury na szlaku.

Przeczytaj także:

 1. Najczęstsze skutki posiadania nieodpowiedniego materaca
 2. Materace dla lubiących spać na twardym podłożu
 3. Wybór materaca dla niemowlaka – co musisz wiedzieć?