Każdy z nas spotkał się ze stwierdzeniem: „częste mycie skraca życie”. Skąd ono się jednak wzięło i czy znajduje się w nim, choć ziarno prawdy? Okazuje się zatem, że zbyt częste kąpiele faktycznie nie są dobrym pomysłem i mogą równie szkodzić co ogólne braki w higienie. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy sobie w tym artykule!
Codzienna kąpiel jako podstawa higieny
Będąc dziećmi, rodzice niejednokrotnie uczyli nas, jak dbać o czystość. Przygotowywali nam codziennie kąpiele, pokazywali, jak myć zęby, przypominali o myciu rąk przed posiłkiem. Okazuje się jednak, że sposób wychowania większości rodziców jest błędny, gdyż nie należy myć całego swojego ciała każdego dnia. Codzienny prysznic wcale nie stanowi podstawy właściwej higieny. Zbyt częste kąpiele mogą nawet wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Przede wszystkim eliminują one naturalną florę bakteryjną na powierzchni skóry. W ten sposób dochodzi do zniszczenia ludzkiego mikrobiomu, a niektóre bakterie są przecież niezbędne dla naszego organizmu. Z racji uszkodzenia warstwy ochronnej skóry zmniejsza się również jej zdolność do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też twierdzi się, iż codziennie należy myć jedynie trzy części ciała. Jakie i dlaczego akurat te?
Jakie części ciała należy myć codziennie?
Według ekspertów nadużywanie kosmetyków do pielęgnacji ciała paradoksalnie obniża odporność na zarazki. Z tego też względu twierdzą oni, iż codziennie należy myć wyłącznie trzy części ciała, a resztę opłukać wodą. Regularnej pielęgnacji wymagają pachy, stopy oraz pachwiny w okolicach genitaliów. Są one bowiem najbardziej narażone na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wynika to między innymi z największej potliwości tych części ciała, nawet podczas chłodnych dni. Poza tym są one bardziej podatne na wrastanie włosów, które mogą prowadzić do infekcji. Nie należy jednak mylić ograniczenia częstotliwości branych kąpieli z całkowitym brakiem higieny. Do mycia ciała zawsze powinniśmy podchodzić z rozwagą, nawet w kwestii codziennej pielęgnacji stóp oraz pachwin. Nie należy nadużywać kosmetyków – starajmy się zachować umiar.
Brud nie jest niczym złym!
W przypadku dużego zabrudzenia czy nadmiernej potliwości rezygnacja z prysznica nie jest oczywiście dobrym rozwiązaniem, jednakże warto wiedzieć, że nieduży “brud” sam w sobie nie jest niczym złym. Nasza skóra to środowisko wielu bakterii, których w gruncie rzeczy nie jesteśmy nawet w stanie się pozbyć. Bakterie są nam wręcz potrzebne i jednocześnie nie czynią organizmowi człowieka żadnej szkody. Pomagają skórze chronić się przed czynnikami zewnętrznymi. W pewnym sensie zajmują również miejsce bakterii, które są dla nas faktycznie groźne. Co ciekawe, niektóre z nich mogą sprawiać, że wydzielane przez skórę sebum spełnia funkcję środka nawilżającego.
Warto także wiedzieć, iż wierzchnia warstwa naszej skóry jest tzw. płaszczem hydrolipidowym. Odpowiada on za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz natłuszczenia skóry. Częste kąpiele, a w szczególności regularne szorowanie ciała powodują naruszenie i ściągniecie warstwy hydrolipidowej, co działa niekorzystnie dla skóry. W ten sposób pozbawiamy ją naturalnej ochrony oraz stajemy się bardziej podatni na różne choroby i infekcje. Wtenczas musimy także odbudować naruszony płaszcz hydrolipidowy. Warto zatem pamiętać o tym, że najlepszą regeneracją dla skóry jest zdrowy sen. Aby go sobie zapewnić, należy wyposażyć swoje łóżko w wygodny i dostosowany do naszych potrzeb materac. Pod tym linkiem: https://abcsnu.pl/ z pewnością znajdziesz dla siebie idealny produkt. Z kolei tutaj: https://abcsnu.pl/36-materace-90×200 znajdują się materace w rozmiarze 90×200, które będą świetnym rozwiązaniem do łóżka pojedynczego. Nie zapominaj również o wygodnej poduszce – w tym artykule dowiesz się więcej na jej temat: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Poduszka-i-jej-rodzaje.
Czy częste mycie rąk również jest niewskazane?
Na naszych dłoniach osadza się zdecydowanie najwięcej zanieczyszczeń. Koniec końców posługujemy się nimi non stop i mają one ciągły kontakt z różnymi, nie do końca czystymi przedmiotami. Myjemy ręce przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu. Czy tak częste mycie rąk jest jednak wskazane? Jeśli ogranicza się ono wyłącznie do wyżej wymienionych przypadków, nie ma powodu do obaw. Problem zaczyna się natomiast, gdy mycie rąk powtarza się przynajmniej kilkanaście razy w ciągu dnia. Niestety często wręcz obsesyjnie podchodzimy do tego tematu. Doskonale widać to w przypadku sprzątania, gotowania czy pracy wymagającej faktycznego zabrudzenia rąk. Wyczuwając jakikolwiek brud na swojej skórze, odczuwamy dyskomfort, a tym samym mamy ochotę jak najszybciej się go pozbyć. Nie jest to dobre dla naszej skóry, ponieważ nadmierne mycie rąk również wpływa na nią niszcząco. Poza tym woda w kontakcie ze skórą potrafi ją wysuszać. Brzmi to paradoksalnie, lecz częste mycie rąk faktycznie powoduje podrażnienia. Nie inaczej jest w przypadku mydła, którego nadmierne stosowanie wpływa także na trwałość wyżej wspomnianej bariery hydrolipidowej.
Jak zatem dbać o skórę?
Czy znane powiedzenie jest prawdziwe? Z jednej strony tak, gdyż częste kąpiele niekorzystnie wpływają na kondycję naszej skóry. Jednakże z drugiej strony samo mycie nie jest w stanie skracać życia, a mit ten nie znajduje potwierdzenia w żadnych badaniach naukowych. Mimo to warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o swoją skórę, jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem. Przede wszystkim należy zrezygnować z codziennych, długich kąpieli z gorącą wodą oraz z wykorzystaniem różnorodnych kosmetyków. Lepiej postawić na szybki prysznic z użyciem łagodnego preparatu. Duża ilość rozmaitych kosmetyków wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Częste korzystanie z gąbek czy szczotek do mycia ciała również jest niewskazane. Nie dość, że osadza się w nich mnóstwo zanieczyszczeń, na dodatek działają drażniąco na naszą skórę. Pamiętajmy natomiast o tym, aby regularnie ją nawilżać i stosować do tego odpowiednie kremy. Starajmy się również unikać długotrwałej ekspozycji naszej skóry na słońce oraz aplikować preparaty z filtrem UV. W ten sposób najlepiej zadbamy o zdrowie skóry.
Częste mycie wcale nie jest dobre dla naszego organizmu, jakby się mogło to nam wydawać. Nagminny kontakt z wodą oraz stosowanie silnych preparatów przyczyniają się do podrażnienia skóry, a w tym do niszczenia warstwy hydrolipidowej odpowiedzialnej za ochronę skóry przed zanieczyszczeniami.