Model życia w dzisiejszych czasach opiera się na konieczności pójścia na studia tuż po napisaniu matury. Dlatego też wiele młodych osób odczuwa presję dalszej edukacji, nawet jeśli nie wiedzą, czym konkretnie chcieliby się zajmować. Budzą się więc pewne wątpliwości na temat tego, czy studia są faktycznie dobrym rozwiązaniem dla młodych ludzi. Choć nauka na uczelniach wyższych wiąże się z wieloma korzyściami, okazuje się, że nie zawsze będzie ona dobrym wyborem. W tym artykule pochylimy się właśnie nad tematem studiów w młodym wieku.

Dlaczego prawie każdy maturzysta udaje się na studia?

Każdy maturzysta ma przed sobą naprawdę trudną decyzję — podjąć się dalszej edukacji czy zacząć pracować. W niektórych przypadkach ten wybór może odgrywać naprawdę kluczową rolę. Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość maturzystów od razu po zakończeniu szkoły wybiera się na studia. Ta decyzja niestety rzadko kiedy jest pokierowana własnymi odczuciami i potrzebami. Prawdę mówiąc, młodzi ludzie idą na studia ze względu na przyjęty w społeczeństwie taki schemat życia, poczucie presji. Najczęściej nie chcą tym wyborem zadowolić siebie, a innych, w szczególności rodziców, którzy chcą przecież dla swoich dzieci „jak najlepiej”. Oczywiście są przypadki, w których takie osoby planują dalszy rozwój z własnych chęci i dobrze wiedzą, jaki mają cel i kim chcą zostać w przyszłości. Niestety w dzisiejszych czasach tych przypadków jest bardzo mało. Młodzi ludzie idą na studia, nie wiedząc, czy dany kierunek będzie im odpowiadał. Często mówi się, że „wyjdzie w praniu”. W ten sposób szukają tego, co faktycznie ich interesuje i co chcieliby robić w życiu. Koniec końców większość z nas udaje się do liceów i techników z zamiarem napisania matur, która jest przepustką do dalszej edukacji. Jednakże po czasie okazuje się, że mamy wątpliwości co do podjęcia się studiów. Spora część osób wybiera też studia ze względu na wzmocnienie swoich szans na rynku pracy. Posiadając „papierek”, od razu jesteśmy lepiej postrzegani, z czegokolwiek on by nie był. Większość młodych osób decyduje się więc na studia, które dadzą im lepszy start w życiu i lepsze zarobki, nawet jeśli konkretny kierunek nie bardzo im odpowiada. Nic więc dziwnego, że już po pierwszym roku ze studiów rezygnuje tak spora część.

Czy studia zapewniają wiedzę?

Czy studia są faktycznie dobrym rozwiązaniem dla młodych ludziWiele osób twierdzi, że studia są zupełnie niepotrzebne, a zdecydowanie cenniejsze jest doświadczenie. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Dlaczego? Ponieważ istnieją zawody, dla których wykonywania dyplom jest niezbędny. Nawet jeśli posiadamy konkretną wiedzę i pewne doświadczenie, bez „papierka” nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Jak natomiast wygląda kwestia wiedzy na studiach? Czy faktycznie one uczą i podwyższają nasze kompetencje, czy pod tym względem są tylko stratą czasu? Oczywiście na studiach trzeba się uczyć, podobnie jak w szkole, a jednak wiele osób na pierwszym roku wciąż jest zdziwionych, że trzeba po prostu usiąść do książek. Niektórym studia kojarzą się bowiem z szalonym okresem w życiu, który polega na wiecznej zabawie i imprezach. Niestety nie zawsze tak to wygląda. Wszystko oczywiście zależy od kierunku studiów i uczelni, jednakże zdecydowanie nie wystarczy tutaj do nauki usiąść dzień przed egzaminem. Zaskakujące może być także to, że tutejszy tryb nauki jest zupełnie inny od tego w liceum czy technikum. Nikt, kolokwialnie mówiąc, za nami się nie ugania — to my sami musimy wykazać się zainteresowaniem i chęcią studiowania. Pytanie tylko, czy to wszystko, czego uczymy się podczas studiów, można nazwać prawdziwą wiedzą? Czy przyda nam się ona w pracy? Niestety sprawa bardzo często wygląda podobnie do programu nauczania w szkołach — uczymy się równań kwadratowych czy budowy liścia, które nijak przydadzą nam się w przyszłości. Rzecz jasna, że wszystko też zależy od konkretnego kierunku studiów. W przypadku takich zawodów jak lekarz czy inżynier, większość przedmiotów i tak skrupulatna wiedza jest niezbędna do wykonywania swojej pracy. Aczkolwiek takie zagadnienia jak całki z pewnością nie przydadzą się nikomu, a większość absolwentów nie spotka się z całkami od momentu ostatniego egzaminu. Nie należy jednak myśleć, że większość studiów niczego nie uczy. Wszystkie możliwe kierunku uczą niewątpliwie jednej rzeczy — jak myśleć, rozwiązywać problemy, szukać informacji, a w szczególności jak oszukiwać. Bądźmy szczerzy, studia najczęściej polegają właśnie na tym, aby zaliczać kolejne przedmioty bez względu na to, czy pozostaje po nich jakakolwiek wiedza.

Studia a lepsze zarobki

Wszyscy jesteśmy przekonani, że studia to lepsze zarobki w przyszłości. Oczywiście wyglądało to tak w latach 90., kiedy występował kult magistra, a otwarcie na gospodarkę wolnorynkową wymagało sporej liczby osób z wyższym wykształceniem. Czy jednak nadal tak to wygląda? Niestety niekonieczne. Najlepszym przykładem jest tutaj zawód nauczyciela, który bezwarunkowo musi ukończyć studia i posiąść specjalistyczną wiedzę, a jego zarobki nie są o wiele wyższe od najniższej krajowej. Praca po studiach to jednak bardzo złożony temat. W niektórych przypadkach wyższe wykształcenie faktycznie oznacza lepsze zarobki, w innych zaś studia mogą jedynie pomóc awansować na kolejne szczeble. Są niestety sytuacje, w których wykonywanie danego zawodu wymaga papierka, a nie zapewnia satysfakcjonującego wynagrodzenia. Trzeba mieć także na uwadze to, iż lepsze zarobki są możliwe tylko wtedy, gdy wykonywana praca zgadza się z naszym wykształceniem i zawodem. Duża zależy także od nas samych, a studia mogą nie mieć tu nic do rzeczy. Jak to się mówi: „trzeba się w życiu ustawić”. Jeśli posiadamy konkretny plan działania, może nawet znajomości, sukces możemy osiągnąć nawet bez wyższego wykształcenia. Często bywa więc tak, że osoby z ukończoną jedynie zawodówką, zarabiają więcej niż te po studiach z dyplomem.

Czy studia to dobre rozwiązanie?

Niestety nie istnieje poprawna odpowiedź na to pytanie. Z jednej strony studia będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się rozwijać, a w przyszłości podejmować się poważnych zawodów. Z drugiej strony na rynku pracy coraz częściej liczy się doświadczenie oraz osobowość, co ukierunkowuje na jak najszybsze podjęcie się pracy po napisaniu matury. Wszystko tak naprawdę zależy od nas samych, jednakże patrząc na indywidualne przypadki młodych ludzi, studia są dla nich mało opłacalne. To oczywista strata czasu, które nierzadko potrafi także dotknąć nasze zdrowie psychiczne. Aby więc lepiej o nie zadbać, warto wyposażyć się w wygodny materac, który zapewnia zdrowy sen. Pod tym linkiem z pewnością znajdziesz coś dla siebie: https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200/. Natomiast o jeszcze lepszą jakość snu zadba odpowiednia poduszka — w tym artykule dowiesz się, jak ją wybrać: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/249_niezapomniany-komfort-podczas-snu-jaka-poduszke-piankowa-wybrac-ranking-produktow.
Czy warto iść na studia? I tak i nie. Wszystko zależy od tego, czy wiemy, co chcemy robić w życiu i czy posiadamy na to konkretny plan. Jeśli marzysz o studiach i jesteś przekonany, że dzięki nim odmieni się Twoja przyszłość, śmiało rób swoje. Jeżeli jednak nie jesteś pewien tego, czy słusznie postępujesz, nie załamuj się — zawsze można zmienić kierunek lub całkowicie zrezygnować ze studiowania.