Oczy są naszym oknem na świat – to dzięki nim możemy zobaczyć, co takiego nas otacza i w pełni przeżyć różne doświadczenia. Zmysł wzroku stanowi jeden z najważniejszych elementów naszego funkcjonowania. Z tego względu należy dopilnować, aby nasze oczy były w dobrym stanie. Jak zadbać o oczy?

Objawy dolegliwości związanych z oczami

Gdy z naszymi oczami będzie coś nie tak, na pewno to odczujemy. Dolegliwości związane z oczami objawiają się bowiem poprzez takie nieprzyjemności jak:

 • zaczerwienienie,
 • łzawienie,
 • pieczenie,
 • swędzenie,
 • pogorszenie widzenia,
 • ból,
 • uczucie suchości.

Zauważywszy podobne objawy, warto podjąć kroki, które zadbają o nasze oczy. Bagatelizowanie tych oznak może doprowadzić do przykrych skutków, a do tego znacząco obniżyć komfort naszego życia.

Najpopularniejsze choroby oczu

Jak chronić nasze oczy?Symptomem, którego zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć, jest ból oka. Może on bowiem świadczyć o poważnych chorobach oczu jak na przykład zaćma czy jaskra. Dotyczą one zwłaszcza osób starszych, ale należy uważać na nie niezależnie od wieku, w jakim się znajdujemy. Mogą bowiem prowadzić do utraty wzroku. Innym, przykrym schorzeniem jest zapalenie spojówek, które oprócz bólu powoduje, że nasze oko staje się zaczerwienione i przekrwione. Często stanowi reakcję alergiczną na różne alergeny. Źródłem dużego dyskomfortu jest ponadto zespół suchego oka, przez który regularnie odczuwamy nieprzyjemne pieczenie i uczucie suchości.

Warto mieć na uwadze, że na oczy szczególnie negatywnie wpływają takie czynniki jak:

 • intensywne światło słoneczne,
 • wiatr,
 • zanieczyszczenie powietrza,
 • wysoka temperatura,
 • długie wystawienie na niebieskie światło,
 • korzystanie z nieodpowiedniego oświetlenia na przykład podczas czytania,
 • za słabe lub zbyt mocne oświetlenie,
 • alergie.

Ochrona przed słońcem

Mimo że elementów, na które nasze oczy reagują negatywnie, jest sporo, istnieją sposoby, aby uchronić je przed szkodliwym działaniem zewnętrznych czynników. Pierwszym krokiem powinna być odpowiednia ochrona przed słońcem. Ma ona znaczenie szczególnie latem, kiedy słońce jest bardzo silne. Pamiętajmy, że obecne w nim promienie UV oddziałują niekorzystnie nie tylko na naszą skórę, ale i oczy.

Aby zapobiec ich szkodliwemu działaniu, należy zadbać o to, by podczas przebywania mieć ze sobą coś, co częściowo zakryje nasze oczy. Świetnie sprawdzi się czapka z daszkiem bądź kapelusz z szerokim rondem. Jeśli wolimy jednak postawić na okulary przeciwsłoneczne, musimy wybrać takie, które będą posiadać filtr UV. Dzięki temu zapewnimy naszym oczom barierę ochronną. Co więcej, pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie patrzeć prosto w mocne słońce. Przebywając długo na zewnątrz, zadbajmy o odpoczynek w cieniu, abyśmy zarówno my, jak i nasze oczy mogły na moment odpocząć.

Ochrona przed skutkami zmęczenia

Dolegliwości związane z oczami nierzadko wiążą się z odczuwanym przez nas zmęczeniem. Długie godziny pracy, liczne obowiązki i zobowiązania powodują, że nie mamy czasu na relaks. Przez to nasz organizm jest zmuszony do długotrwałego pracowania na najwyższych obrotach. Nic dziwnego, że w tym czasie cierpią również nasze oczy. Jeśli doświadczamy uczucia suchości czy pieczenia, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w krople do oczu, które porządnie je nawilżą i ochronią przed podrażnieniami.

Nie można zaprzeczyć, że dieta to ważny element w naszym życiu. Chcąc zredukować problemy z oczami, musimy wprowadzić do naszego jadłospisu składniki takie jak kwasy omega-3, witaminę A, E, C czy antyoksydanty. Produkty bogate w te substancje, jak na przykład szpinak, ryby czy cytrusy dodadzą nam siły, a do tego zatroszczą się o nasze oczy. Co więcej, zróżnicowana i zdrowa dieta wpłynie pozytywnie również na inne aspekty naszego życia.

Domowe sposoby, jakie możemy wdrożyć do naszego życia, to robienie okładów na oczy. Możemy wykorzystać do tego takie zioła jak rumianek, nagietek czy szałwia. Wykonanie takiego okładu przyniesie natychmiastową ulgę, a na dodatek będzie to idealna okazja, aby na moment się zrelaksować i pozwolić ciału oraz oczom się odprężyć.

Ochrona przed niebieskim światłem

Niebieskie światło, tak szkodliwe dla naszych oczu, emitowane jest przez ekrany komputerów bądź telefonów. Powinniśmy mieć to na uwadze podczas korzystania z tych urządzeń. Niezbędne będzie wyznaczenie przerw w ich użytkowaniu, aby nasze oczy mogły odpocząć. Nie zapominajmy też o częstym mruganiu. Jeśli dotkliwe odczuwamy skutki używania komputera, możemy ponadto zainwestować w nakładki na okulary, które ochronią nas przed niekorzystnym działaniem niebieskiego światła.

Oczy pozwalają nam dostrzec najmniejsze szczegóły i chłonąć wspaniałe obrazy. Warto zatem dopilnować, aby były one zdrowe. Ochrona oczu przed słońcem czy niebieskim światłem może pomóc w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami, a do tego zadba o to, by nasze oczy były w dobrym stanie.

Przeczytaj także: