Po powrocie do domu w chłodne dni nie ma nic lepszego niż otulenie się przyjemnym ciepłem. Już od progu czuć, że w naszym miejscu zamieszkania panuje zupełnie inna temperatura, przez co czujemy się lepiej, a nasze ciało zaczyna się rozgrzewać. Jednak często wiele osób marznie do tego stopnia, że ciężko jest im się ogrzać. Wówczas w grę wchodzą inne sposoby – w tym koc wełniany. A dlaczego mówi się, że może pełnić on wiele funkcji oraz czy modele wełniane faktycznie są godne uwagi?

Koc wełniany jako idealny dodatek do wnętrz

Istnieje wiele sposób na rozgrzanie się. Najczęściej sięgamy po ciepły napój – kawę, herbatę czy kakao lub jedzenie. W tym przypadku najlepiej sprawdza się zupa lub inny, preferowany przez nas posiłek. Inną kwestią jest rozpalenie kominka czy uruchomienie farelki. Na podobnej zasadzie działają świeczki zwykłe i zapachowe, które dodatkowo dają przyjemne światło oraz uwalniają relaksujący aromat. Jednak najchętniej wybierana przez nas opcją jest koc. Jak się okazuje, w salonie może pełnić on wiele funkcji, w tym:

  • być narzuta na sofę lub fotel,
  • podkreślić aranżację salonu w mało rzucający się w oczy sposób,
  • być złożonym w kostkę dodatkiem, po który sięgamy, gdy nam zimno.

Pierwotną funkcją koca jest zapewnienie nam ciepła, jednak kwestia ta zależy od wielu innych czynników – w tym wyborze odpowiedniego modelu oraz materiału , gdyż to on odpowiada za liczne właściwości produktu końcowego. A czym charakteryzuje się koc wełniany?

Jakie właściwości ma koc wełniany?

Jaki koc wełniany wybrać do sypialni?Coraz większa część społeczeństwa decyduje się na koc wełniany. Wszystko z uwagi na fakt, iż wysokiej jakości wełna charakteryzuje się licznymi właściwościami, które przez wielu użytkowników są pożądane. Do nich zaliczyć można przede wszystkim:

  • ogrzewanie ciała w chłodne wieczory,
  • właściwe przepuszczanie powietrza,
  • pochłanianie wilgoci,
  • odporność na zabrudzenia,
  • możliwość pochłaniania wilgoci.

Koc wełniany ma również właściwości zdrowotne, gdyż może łagodzić bóle stawów i kręgosłupa, bóle reumatyczne, a także poprawić krążenie. Niestety, największą wadą tego typu modeli jest ostre włosie, które może delikatnie gryźć. Na szczęście można temu zapobiec – wystarczy tylko wybrać modele z domieszką akrylu lub włókien poliamidowych. Ich część nie powinna stanowić więcej niż 20% wykorzystanego materiałów. Wówczas koc wełniany jest ciepły i gruby, a domieszki zmiękczają go i sprawiają, że gryzienie jest niewyczuwalne.

Koc wełniany – jak wybrać?

Przy zakupie koca wełnianego często zauważamy, jak wiele różnorodnych rodzajów dostępnych jest na współczesnym rynku. Każdy z nich jest niby podobny, jednak różnią się wieloma czynnikami. Z uwagi na to, warto już dziś wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na koc wełniany! Pierwszą rzeczą jest rodzaj wełny, gdyż może on składać się z wełny owczej, wełny merino, wełny z alpaki czy wełny peruwiańskiej. Mają one podobne właściwości, jednak pod pewnymi względami się różnią. Oprócz tego nie zapominamy uwzględnić:

  • gramatury koca, która mówi o tym, jak gruby oraz ciepły jest,
  • rozmiaru koca, który odpowiada za właściwe spełnianie funkcji koca – w tym okrywanie ciała użytkownika czy bycie narzutą,
  • styl koca, który odpowiada za podkreślenie aranżacji,
  • sposób barwienia, który powinien być trwały oraz nie wywoływać żadnych niepożądanych reakcji skórnych,
  • rozciągliwość, która odpowiada za trwałość modelu oraz zachowanie pierwotnego kształtu.

Dlaczego koc wełniany to świetne rozwiązanie do sypialni?

Oczywiście koc wełniany sprawdzi się nie tylko w salonie, ale także w sypialni! Wszystko z uwagi na fakt, iż stanowi dodatkowe źródło ciepła, które przez wielu z nas jest pożądane, zwłaszcza w chłodne dni. Wystarczy tylko w czasie snu umieścić go pod prześcieradłem lub na kołdrze, dzięki czemu jesteśmy w stanie znacząco podnieść komfort termiczny. Kwestia ta jest o tyle ważna, iż w znaczący sposób przekłada się na zdrowy sen, a tym samym wpływa na jakość i długość wypoczynku. Co więcej, dzięki umożliwia szybsze zaśnięcie. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na nasz wypoczynek. Za najważniejszy uznaje się odpowiednio skomponowane łóżko, które składa się z:

  • poduszki i kołdry,
  • stelaża,
  • pościeli i prześcieradła,
  • ochraniacza na materac.

Jednak najważniejszym elementem wyposażenia łóżka jest materac. To właśnie on odpowiada za prawidłowe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika. Wynika to z jego unikalnej budowy oraz wyjątkowych właściwości, które w dużej mierze wynikają z wykorzystanego wewnątrz wypełnienia. Decydując się na najlepiej dopasowany do nas model, warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje użytkownika.

Bez wątpienia, koc wełniany sprawdzi się w każdym domu – i to niezależnie od pomieszczenia! Pamiętajmy jednak, aby uwzględnić odpowiednie czynniki przy jego wyborze, gdyż ma to duży wpływ na pełnienie przez niego funkcje.

Przeczytaj także: