Pójście na terapię to decyzja, która może przynieść nam wiele korzyści. Dzięki niej poradzimy sobie z trudnymi przeżyciami, a do tego nauczymy się akceptować swoje emocje. Kluczowe jest dobranie takiej formy terapii, która będzie do nas odpowiednia. Czym wyróżnia się terapia behawioralno-poznawcza i w jakich przypadkach jest wykorzystywana? Sprawdź!

Co to terapia behawioralno-poznawcza?

Terapia behawioralno-poznawcza to technika, która sięga lat 50. XX wieku. Na samym początku koncentrowała się przede wszystkim na zjawisku warunkowania. Obejmowała zmianę przyzwyczajeń czy zachowań. W końcu połączono ją z procesami myślowymi i poznawczymi i zauważono ich wzajemne oddziaływanie. Tak powstała tzw. cognitive-behavioral therapy. Ten rodzaj terapii wyróżnia się tym, że skupia się na stanie obecnym. Pod uwagę brany jest szczególnie ten moment, a nie sprawy, które przydarzyły się nam dawno, w przeszłości. W tym przypadku nie ma potrzeby ich rozpamiętywania. Tutaj koncentruje się przede wszystkim na aktualnym zachowaniu pacjenta. Terapia behawioralno-poznawcza znana jest ze swojej skuteczności. Przypuszcza się, że działa ona podobnie jak regularna farmakoterapia. Dzięki niej możemy zmniejszyć objawy różnych zaburzeń psychicznych. Metoda ta często nazywana jest skrótowo CBT, od jej angielskiej nazwy.

Na czym polega terapia behawioralno-poznawcza?

Na czym polega terapia behawioralno-poznawcza?Terapia behawioralno-poznawcza jest istotną i znaczącą techniką w psychoterapii. Warto wiedzieć, że opiera się ona na założeniu, iż myśli, emocje oraz zachowania człowieka mają na siebie wzajemny wpływ. Na skutek tego oddziaływania tworzone są różne wzorce zachowań, które nie zawsze są pozytywne. Może na przykład się zdarzyć, że utrwalona reakcja danego człowieka krzywdzi jego bliskich. Celem terapii jest nie tylko usunięcie tych negatywnych przekonań, ale też nauka nowych, zdrowych zachowań, dzięki którym możemy poprawić nasze życie. Pacjenci korzystający z CBT mają często fałszywe przeświadczenie o rzeczywistości. Terapia pomaga im odzyskać normalny ogląd na różne sprawy. Leczenie skupia się tu głównie na samym problemie i jego rozwiązaniu, a nie samej przyczynie. Dzięki temu szybciej możemy zobaczyć konkretne efekty.

Jakie efekty daje terapia behawioralno-poznawcza?

Nie bez powodu terapia behawioralno-poznawcza jest jedną z najczęściej wykorzystywanych terapii. Dzieje się tak, ponieważ lata praktyki pokazały, że przynosi konkretne efekty. Co ciekawe, może ona pomóc zarówno z jednoczesną farmakoterapią, jak i bez niej, co dla wielu osób będzie istotne. Terapia skupia się na sednie sprawy, a jej głównym celem jest zmiana na lepsze. Dzięki temu pacjent zyskuje motywację i chęć do działania. Pracując stricte nad rozwiązaniem problemu, szybciej będziemy mogli sobie z nim poradzić. Dzięki terapii behawioralno-poznawczej odzyskamy zdrowy ogląd na świat. Nie pozwolimy na to, aby schematy czy stare przyzwyczajenia przejęły nad nami kontrolę. Poradziwszy sobie z kłopotem, będziemy mogli przestać odczuwać stres. Z naszego ciała zniknie napięcie, które mogło nagromadzić się tam wcześniej. Wróci do nas poczucie sprawczości, które mogliśmy stracić w wyniku wcześniejszych wydarzeń. Co istotne, terapia pomaga rozwinąć samoświadomość. Dzięki temu możemy lepiej kontrolować swoje zachowania. Istnieją duże szanse, że za drugim razem nie uwierzymy w fałszywe przeświadczenia. Bez wątpienia terapia ma pozytywny wpływ na nasze życie. Dzięki niej jesteśmy bardziej otwarci i potrafimy swobodnie mówić o naszych uczuciach. CBT ponadto doda nam motywacji i chęci do zmiany.

Jak długo trwa terapia behawioralno-poznawcza?

Czas trwania terapii behawioralno-poznawczej to zdecydowanie kolejna z jej zalet. Okazuje się, że technika ta ma charakter krótkotrwały. Wystarczy już kilka miesięcy, aby zauważyć poprawę. Powinniśmy mieć tylko na uwadze, że na długość terapii wpływają różne indywidualne czynniki związane z pacjentem. CBT, tak czy inaczej, jest jedną z najkrótszych terapii. Jednocześnie zapewnia dużą skuteczność, co powoduje, że tak wiele osób się na nią decyduje. Czas trwania będzie bardzo istotny szczególnie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na równie częste spotkania ze specjalistą. Uważa się, że cały proces wymaga około dwudziestu sesji. Nie trwają one dłużej niż godzinę. W zależności od naszych potrzeb możemy umówić się z naszym terapeutą na spotkania raz lub dwa razy w tygodniu.

Pamiętajmy, że nawet po zakończeniu terapii powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne. Starajmy się nie popadać w stare schematy czy przyzwyczajenia, które nie miały na nas dobrego oddziaływania. Kierujmy się tym, czego nauczyliśmy się podczas terapii. Możemy założyć dziennik, w którym będziemy mogli pozbyć się nieprzyjemnych myśli czy zmartwień. Niezwykle ważne też będzie zachowanie równowagi między życiem osobistym a zawodowym. Musimy mieć wystarczająco czasu na to, aby zatroszczyć się o swoje samopoczucie. Nawet chwila relaksu w ciągu dnia może wpłynąć korzystnie na naszą psychikę. Zagwarantujmy to sobie. Nie ma wątpliwości, że w odprężeniu się pomoże nam komfortowe podłoże snu. Jeśli zainwestujemy w materac ze strony internetowej abcsnu.pl lub sklepu stacjonarnego Płock, będziemy mogli cieszyć się najwyższą wygodą. Produkty od sprawdzonych producentów zapewnią nam wysoką jakość i ciekawe właściwości, dzięki którym nasz wypoczynek na pewno zyska.

Terapia behawioralno-poznawcza – wskazania

Nie można ukryć, że terapia behawioralno-poznawcza to skuteczne rozwiązanie. Jeśli zmagamy się z jakimiś zaburzeniami psychicznymi, nie zwlekajmy – dzięki niej już w kilka miesięcy będziemy mogli odczuć poprawę. Technika ta jest wykorzystywana w różnych przypadkach. Pomoże z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja, nerwica czy schizofrenia. Mogą skorzystać z niej również osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi lub dużym poziomem stresu. Stosuje się ją również w wypadku zaburzeń odżywiania, autoagresji, fobii, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych czy myśli samobójczych. Nierzadko jest też narzędziem w leczeniu uzależnień.

Terapia behawioralno-poznawcza to coś, na co zdecydowanie warto się zdecydować. Mimo że wymaga od nas sporo własnej pracy i zajrzenia w głąb siebie, jej efekty sprawią, że jakość naszego życia na pewno się poprawi. Dzięki niej możemy skutecznie zmniejszyć objawy zaburzeń.

Przeczytaj także: Akcesoria do łóżka