Kontuzje to chleb powszedni sportowców i tych, którzy regularnie trenują. Urazy, zwichnięcia, obciążenie stawów… Rodzaje kontuzji mogą być różne – za ich przyczyną często leży rodzaj trenowanego przez nas sportu oraz ewentualne błędy, jakie popełniamy. Dowiedz się, jakie są najczęstsze kontuzje i jak im zapobiegać!
Co to kontuzja?
Wszyscy wiemy, że kontuzja to coś powszechnego. Nierzadko jednak się zdarza, że nie jesteśmy pewni, czy uznać coś za kontuzję, czy też za uraz. Na czym polega różnica? Okazuje się, że kontuzja to uraz spowodowany nieodpowiednim wykonywaniem danej czynności. Utrudnia on normalne funkcjonowanie, a do tego negatywnie oddziałuje na nasze ciało. Może przybrać różne formy jak na przykład stłuczenie, zwichnięcie, skręcenie, naciągnięcie czy uszkodzenie.
Co jest najczęstszą przyczyną kontuzji?
Nie można zaprzeczyć, że kontuzja w sporcie to coś normalnego. Mimo tego dobrze jest uświadomić sobie, jakie właściwie są najczęstsze przyczyny kontuzji. Wiedza ta pozwoli nam uchronić się przed niektórymi czynnikami, które mogłyby być dla nas niekorzystne. Najpowszechniejsze aspekty, z powodu których dochodzi do kontuzji, to:
-
zła technika,
-
wadliwy sprzęt,
-
brak rozgrzewki,
-
brak wypoczynku,
-
złe samopoczucie,
-
przetrenowanie.
-
przemęczenie organizmu,
-
nieodpowiednie warunki,
-
przecenienie swoich możliwości,
-
nieodpowiedni strój,
-
lekceważenie zasad gry,
-
ignorowanie znaków, jakie wysyła nam nasze ciało,
-
lekceważenie zaleceń lekarzy czy trenera.
Jakie są najczęstsze kontuzje?
Mimo że każdy sport charakteryzuje się inną techniką i zasadami, kontuzje, jakie doświadczają trenujący, mogą być podobne. Najczęstsze kontuzje, z jakimi możemy się spotkać, to:
-
zwichnięcie stawu,
-
skręcenie stawu,
-
kolano biegacza,
-
naciągnięcie mięśni,
-
zapalenie ścięgna Achillesa,
-
zerwanie ścięgien lub więzadeł.
Nie ma wątpliwości, że żadna z tych kontuzji nie jest niczym przyjemnym. Niektóre urazy mogą być mniej dotkliwe – często możemy poradzić sobie z nimi już dzięki zwykłemu odpoczynkowi i środkom przeciwbólowym. Dzieje się tak przykładowo w razie naciągnięcia więzadeł. Kiedy jednak dochodzi do zupełnego mięśnia, niezbędna może okazać się operacja.
Jak poradzić sobie z kontuzją?
W przypadku kontuzji podobnie jak przy innych dolegliwościach, liczy się nasza szybka reakcja. Nie odwlekajmy leczenia na później, ponieważ może się to dla nas naprawdę źle skończyć. Gdy odczuwamy ból, powinniśmy koniecznie zareagować. W pierwszej chwili będziemy chcieli sięgnąć po środki chłodzące – zimny okład okaże się prawdziwą ulgą podczas wielu urazów. Warto ponadto posmarować bolące miejsce maścią przeciwzapalną i wziąć leki przeciwbólowe. Jeśli te czynności nie pomogą, powinniśmy zwrócić się do ortopedy lub fizjoterapeuty, który oceni naszą kontuzję i pomoże znaleźć rozwiązanie. Często wystarczy zwykły masaż, aby poczuć ukojenie. W przypadku poważniejszych urazów może jednak okazać się, że będziemy musieli udać się na rehabilitację. Podczas tego procesu nasze ciało na spokojnie wróci do siebie, a my z czasem będziemy mogli znów ćwiczyć.
Jak zapobiec kontuzji?
W zapobieganiu kontuzji najważniejsza jest nasza postawa. Jeśli podchodzimy do wykonywanego przez nas sportu nieodpowiedzialnie i lekkomyślnie, nie powinniśmy się dziwić, że dochodzi wtedy do urazów. Musimy poważnie potraktować nasze treningi – nie przemęczajmy się, wykonujmy ćwiczenia zgodnie z zasadami, a do tego stosujmy się do zaleceń trenera. Jeśli nasze ciało daje nam sygnały, że coś jest nie tak, posłuchajmy się go – dzięki temu będziemy mogli uniknąć wielu nieprzyjemności.
Miejmy na uwadze to, że regeneracja to równie istotny element aktywności fizycznej co trening czy rozgrzewka. To właśnie podczas regeneracji nasz organizm ma szansę na to, aby dojść do siebie i wrócić do normalności po intensywnym wysiłku. W tym czasie możemy się odprężyć i pozwolić naszemu oddechowi się uspokoić. Ten moment działa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale i umysł – zyskujemy chwilę na to, aby się wyciszyć, uspokoić i przyjrzeć się swoim emocjom. Regeneracja obejmuje zarówno czas delikatnych ćwiczeń rozciągających zaraz po treningu, jak i chwilę, w której odpoczywamy i przygotowujemy się do snu. Odpowiedni wypoczynek znacząco wpływa na stan naszego organizmu. Jest tak samo ważny, jak codzienna dawka ruchu. Chcąc zapewnić sobie maksimum komfortu, postawmy na materac prozdrowotny, który zniweluje jakikolwiek ból i dyskomfort, a do tego pozwoli nam swobodnie się wyspać.
Mimo że na pierwszy rzut oka kontuzja może wydawać się końcem świata, nie popadajmy w panikę. Jeśli odpowiednio o siebie zadbamy, jesteśmy w stanie szybko dojść do siebie. Postawmy na wypoczynek, regenerację i odpowiednią dietę – a na pewno uda nam się uniknąć nawet najpowszechniejszych kontuzji!